Jesteś tutaj: HomeBydgoszczCzy powstanie zespół badający każdy śmiertelny wypadek?

Czy powstanie zespół badający każdy śmiertelny wypadek?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz wtorek, 19 czerwiec 2018 00:42

W ubiegłym tygodniu przy ulicy Grunwaldzkiej w Bydgoszczy doszło do śmiertelnego potrącenia pieszego, który wtargnął na jezdnie w miejscu niedozwolonym. Czy uwzględniając jego błąd można było tej śmierci uniknąć? Nad tego typu zdarzeniami od wielu lat zastanawiają się Szwedzi, którzy opracowali tzw. ,,Wizję Zero” jeżeli chodzi o ofiary.

 

W maju Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych złożyło do Rady Miasta petycję w celu opracowania bydgoskiej ,,Wizji Zero”. Chodzi o zwiększanie bezpieczeństwa pieszych w ruchu, aby docelowo osiągnąć cel jakim będzie brak ofiar śmiertelnych oraz ciężkich uszczerbków dla zdrowia. Wdrażana w różnych częściach świata ,,Wizja Zero”zakłada to, ze ludzie popełniają błędy, czyli projektanci muszą uwzględnić ułomność ludzkość, czyli również to, że ktoś może nieracjonalnie wkroczyć na jezdnie.

 

Wczoraj o petycji Społecznego Rzecznika Pieszych dyskutowano na Komisji Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska – Gdyby Bydgoszcz włączyła się do tej wizji to byłaby w czołówce polskich miast dbających o bezpieczeństwo – wyjaśniał Paweł Górny, reprezentujący autorów petycji .

 

Górny zaproponował, aby w pierwszym stadium wdrażania tej koncepcji, powstał specjalny zespół, który badałby dokładnie przyczyny każdego wypadku śmiertelnego. Takie zespoły są popularne w amerykańskich miastach wdrażających ,,Vision Zero”. W skład jego mieliby wchodzić przedstawiciele drogowców, Policji, a nawet radni.

 

W oparciu o ustalenia zespołu można by tworzyć katalog zasad projektowania infrastruktury drogowej, aby na bydgoskich ulicach było bezpieczniej. Osiągnięcie tytułowego ,,zera” zapewne nie będzie łatwe, ale każde uratowane życie i tak będzie wartością dodaną.

 

Radni postanowili skierować zapytania do prezydenta o możliwe formy działania. Padały jednak ponadpartyjne deklaracje, że kierunek zaproponowany przez społeczników jest dobry.

 

Warte obejrzenia

 • Włocłavia pokonuje Sportis – rozpoczynamy mecze na szczycie

  Aż 13 kolejek musieliśmy czekać do pierwszego pojedynku pomiędzy zespołami z grupy tzw. czterech pretendentów do wygrania ligi – w sobotę w Łochowie Sportis podejmował lidera Włocłavię Włocławek (faktycznie zespół ten rozegrał jeden mecz więcej). Mecz ten był bardzo emocjonujący, pokazujący, iż w piłce nożnej nie ma nic pewnego. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego spotkania.

  Etykiety: piłka nożna
 • W 12 kolejce liderzy nie zawiedli – za tydzień rozpocznie się decydująca faza

  W meczach 12 kolejki swoje mecze wygrywali: Włocłavia Włocławek, Zawisza Bydgoszcz, Sportis Łochowo i Lider Włocławek, czyli kluby pretendujące do walki o 3 ligę, mające podobną liczbę punktów. Do tej pory zawodnicy tych klubów nie mieli okazji jeszcze stanąć naprzeciwko siebie.

  Etykiety: piłka nożna

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

 • Można odnieść wrażenie, że Polacy zagubili instynkt samozachowawczy

  Z analizy jaką przedstawionej w piątek przez ministra zdrowia wynika, że już nie tak wiele nam brakuje to scenariusza ,,gorszego od czarnego”, co skutkowałoby totalną zapaścią służby zdrowia. Tymczasem tysiące osób wczoraj protestowało w około 60 miastach przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji eugenicznej, wcześniej w tygodniu mieliśmy też protesty rolnicze, nie mówiąc już o anarchistach, którzy protestują przeciwko wprowadzaniu obostrzeń do walki z COVID-19. To wszystko znacząco zwiększa ryzyko rozwoju pandemii.

 • Czarny dzień w kujawsko-pomorskim. Tylko dzisiaj zmarła podobna liczba osób co przez cały kwiecień

  Dzisiaj z powodu COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim stwierdzono rekordowe 21 zgonów, co jest bliskie wynikowi jaki miał miejsce przez cały kwiecień (28 zgonów). Do tej pory nie odnotowywaliśmy dziennie dwucyfrowych liczb ofiar. W skali kraju odnotowano dzisiaj 153 zgony.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu