Jesteś tutaj: HomeBydgoszczKiedy zamordowano radnego Fiedlera?

Kiedy zamordowano radnego Fiedlera?

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 10 wrzesień 2018 17:59

Dni 9 i 10 września 1939 roku wpisały się do historii Bydgoszczy bardzo tragicznie. W tych dniach w publicznych egzekucjach Niemcy rozstrzelali kilkuset Polaków. Od tamtych zdarzeń minęło 79 lat, ale rany wciąż krwawią, stąd też niezwykle istotna jest nasza pamięć.

Zepchnięci na dno klęski i wrześniowych nocy wsłuchiwali się drżący głos krótki salw. Przywarci do okien wzywali pomoc, rzucając słowa zaklęć z międzygwiezdną dal – fragment wiersza ,,Egzekucja” Franciszka Grotta, dedykowanego pomordowanym nauczycielom.

 

Pierwsze publiczne egzekucje na Starym Rynku miały miejsce w sobotę 9 września. Zamordowano wówczas: ks. Szarka, ks. dr Stanisława Wiorka, braci Zygmunta, Zdzisława i Franciszka Hanusiaków (dwaj z nich byli nauczycielami), Teodora Gałeckiego, Jana Kozłowskiego, Józefa Polasika. Egzekucja rozpoczęła się w samo południe, o godzinie 12. Jak czytamy w ,,Kalendarzu Bydgoskim”:

,,Egzekucji przyglądać miało się ok. 50 zakładników pędzonych w tym celu z koszar artyleryjskich na Stary Rynek. Spóźniono się jednak z ich doprowadzeniem, gdyż po drodze zasłabł jeden z księży. Zakładników ustawiono przez kościołem niemiecko-jezuickim oraz budynkiem muzeum. Znęcano się nad nimi przez kilka godzin przy akompaniamencie drwin i obelg. Kazano im stać z podniesionymi rękoma, później usiąść na bruku, to znowu stać. Kiedy stojący z podniesionymi rękoma ks. dr Wagner zasłabł, a ks. kanonik Stepczyński podszedł do niego i podniósł go, został pobity kolbą, a ks. Wagner rękojeścią pistoletu, po czym tego ostatniego nieprzytomnego, wrzucono do ciężarówki i wywieziono. Po powrocie do koszar, urządzono ks. kanonikowi Stepczyńskiemu psią budę. Raziła Niemców jego godna postawa”.

 

Zdaniem mjr. Bremera tego dnia zabito około 400 Polaków. 10 września miały miejsce kolejne egzekucje.

 

Przez kolejne dni życie będą tracić tysiące Polaków, mordowani będą również Żydzi. Niemcy chcą w ten sposób pozbawić polskich bydgoszczan inteligencji. Jak wyjaśnia badacz Krzysztof Drozdowski, Niemcy do tego przygotowywali się jeszcze przed wojną - Już od 1938 roku Niemcy tworzyli specjalną księgę – była to specjalna księga Żydów i Polaków, którzy mieli podlegać aresztowaniu i ewentualnie eksterminacji.

 

Wśród zamordowanych był miejski radny Konrad Fiedler, który był jednym z liderów Straży Obywatelskiej, która formalnie 5 września złożyła kapitulacje. Nie wiadomo jednak kiedy i gdzie zginął Fiedler. Na Cmentarzu Bohaterów Bydgoszczy znajduje się jego symboliczny grób. Jego szczątki, podobnie jak prezydenta Leona Barciszewskiego nie zostały odnalezione do dzisiaj.

 

Miejscem masowych mordów była również Dolina Śmierci. O tym miejscu w czasie lipcowego spaceru opowiadał Krzysztof Drozdowski:

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • Polonia Bydgoszcz przygotowuje się do świętowania jubileuszu 100 lecia

    W tym roku trzy bydgoskie kluby będą świętować swoje 100-lecie istnienia – BTW, Gwiazda i Polonia. Szczególne poruszenie związane z tą rocznicą widoczne jest w Polonii, gdzie obecni i byli działacze powołali komitet obchodów – Niewiele klubów ma okazję obchodzić jubileusz 100-lecia, dlatego chcemy, żeby były to godne obchody – mówi Marcin Matusiak, prezes sekcji piłkarskiej KP Polonia Bydgoszcz.

    Etykiety: Polonia Bydgoszcz
  • List otwarty środowiska CWZS Zawisza

    Od 1 stycznia obietkami sportowymi przy ulicy Gdańskiej 163 zarządza podległe bezpośrednio prezydentowi Bydgoskie Centrum Sportu. Wcześniej obiekty sportowe znajdowały się w zarządzie Cywilno Wojskowego Związku Sportowego ,,Zawisza". CWZS wystosował do społeczności lokalnej list otwarty, którego treść publikujemy poniżej.

    Etykiety: CWZS

Wiadomości sportowe

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)

Wiadomości z regionu