Jesteś tutaj: HomeBydgoszczTerlikowski: Będzie trzeba zbadać powiązania wrocławskie bp. Janiaka, bp. Tyrawy i kard. Gulbinowicza

Terlikowski: Będzie trzeba zbadać powiązania wrocławskie bp. Janiaka, bp. Tyrawy i kard. Gulbinowicza

Napisane przez  Ł.R. / Onet Opinie Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 21 maj 2020 06:43
Terlikowski: Będzie trzeba zbadać powiązania wrocławskie bp. Janiaka, bp. Tyrawy i kard. Gulbinowicza Kadr z filmu ,,Zabawa w chowanego"

W sobotę miała premiera filmu braci Siekielskich ,,Zabawa w chowanego”, podejmująca problematykę pedofilii wśród duchownych. Film miał aspekt bydgoski – pokazano fragment zeznań złożonych przed bydgoskim sądem przez bp. Edwarda Janiaka, który był jednym z głównych bohaterów tego filmu.

Bp. Janiak pytany był o sprawę byłego księdza Pawła K. (wykluczonego ze stanu kapłańskiego przez Watykan), który został skazany za dopuszczenie się czynów pedofilskich wobec bydgoszczanina. Zeznania dotyczyły głośnej sprawy, w której poszkodowany domagał się od archidiecezji wrocławskiej i diecezji bydgoskiej 300 tys. zł odszkodowania, które sąd kilka miesięcy temu zasądził. Wyrok nie jest jeszcze prawomocny.

 

Ze względu na przedstawione w filmie informacje, jako Delegat Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, zwracam się poprzez Nuncjaturę do Stolicy Apostolskiej o wszczęcie postępowania nakazanego przez motu proprio papieża Franciszka dotyczącego zaniechania wymaganego prawem działania – poinformował kilka godzin po filmie, Prymas Polski abp. Wojciech Polak.

 

- Wszystko na to wskazuje, że zostanie wszczęte postępowanie przeciwko biskupowi Janiakowi – ocenił w audycji ,,Onet Opinie” dziennikarz katolicki Tomasz Terlikowski, dyrektor programowy Telewizji Republika – Jeśli zostanie wszczęte takie dochodzenie to przynajmniej będzie trzeba zbadać powiązania wrocławskie bp. Janiaka, bp. Tyrawy i kard. Gulbinowicza, tych trzech bohaterów tego filmu, którzy w filmie występują. Przynajmniej będziemy o tym rozmawiać i może pewne powiązania, pewne zaskakujące decyzję będą wyjaśniane.

 

- Wymową najistotniejszą tego filmu nie są wcale straszliwe przestępstwa księdza H., czy księdza K., ale wymowa tego filmu jest taka, że przynajmniej pomiędzy trzema diecezjami taki układ istniał. Te trzy diecezje to jest archidiecezja wrocławska za czasów poprzedniego metropolity i jeszcze poprzedniego. I dwie diecezje, których ordynariuszami są najbliżsi uczniowie i wychowankowie metropolity kard. Henryka Gulbinowicza, czyli diecezje kaliska i diecezja bydgoska. Z tego filmu wynika to wprost - ocenia Terlikowski.

 

W filmie ,,Zabawa w chowanego” pokazany jest fragment rozprawy, gdy reprezentujący pokrzywdzonego przez byłego księdza K. adwokat Janusz Mazur pyta bp. Janiaka o kulisy jego przeniesienia do diecezji bydgoskiej - Skąd arcybiskup (od redakcji: abp. Gulbinowicz) wiedział, że właśnie tam w Bydgoszczy K. znajdzie miejsce? Na to hierarcha odpowiada – Stad, ze te relacje wrocławskie, to że go uczył w seminarium (od redakcji: mowa o bp. Tyrawie). Jak tu był to okazał mu łaskę.

 

Na to adwokat dopytuje – Czyli arcybiskup skojarzył sobie, że bp. Tyrawa znał wcześniej K.

 

- I mu pomoże – przerwał wywód adwokata bp. Janiak, jednocześnie potwierdzając jego tezę.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • II Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się w sierpniu

  Dokładnie jutro (30 maja) miał się rozpocząć na stadionie Zawiszy II Memoriał poświęcony, chyba największej polskiej lekkoatletce Irenie Szewińskiej. Z powodu pandemii koronawirusa zawody w tym terminie nie mogły się odbyć, pojawiło się też ryzyko, że w tym roku w Bydgoszczy nie będzie żadnych zawodów lekkoatletycznych, ale dosłownie przed kilkunastoma godzinami wyznaczono nowy termin.

 • Zawisza i Polonia w tym sezonie wrócą jeszcze na boisko

  Od pewnego czasu wiemy już, że rozgrywki piłkarskiej IV ligi zostały zakończone w sezonie 2019/2020 z powodu epidemii COVID-19. Cały czas nie było jednak wiadomo co z okręgowym Pucharem Polski. Te rozgrywki mają zostać dokończone w lipcu. Stawką rozgrywek okręgowych jest możliwość gry w Pucharze Polskim na szczeblu centralnym.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Moje wystapienie do ministra infrastruktury w sprawie drogi S-10:

 

Szanowny Panie Ministrze!
Na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu ds. Budowy Drogi S10, które odbyło się w dniu 13 lutego, pytałem kiedy można spodziewać się złożenia przez GDDKiA wniosku do Eurostat, w sprawie zaopiniowania realizacji w formule PPP odcinka Bydgoszcz – Toruń tej drogi ekspresowej, z uwagi na wskazanie uzyskania takiej opinii przez Radę Ministrów jako warunku koniecznego.
 

Cala interpelacja

 • Co się zmienia od 30 maja?

  Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że od soboty 30 maja wejdzie w życie IV etap odmrażania życia społecznego. Stosowny akt prawny nie został co prawda jeszcze opublikowany w Dzienniku Ustaw, natomiast znany jest jego projekt do którego nawiązujemy.

  Etykiety: covid19 koronawirus
 • Ekonomia nie zawsze jest bezduszna i pozbawiona empatii

  Powoli temat koronawirusa zaczyna schodzić na dalszy plan, natomiast coraz więcej będzie się mówić o skutkach ekonomicznych pandemii, których doświadczać możemy w naszym życiu. Jeszcze kilka tygodni temu widoczny był w polityce dylemat – zamrażać gospodarkę w celu ratowania najbardziej narażonych na utratę życia z powodu COVID-19, czy skupiać się na ratowaniu gospodarki. Dzisiaj widzimy, że bardziej humanitarna polityka może również być skuteczniejsza gospodarczo.

  Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu