Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz10-ta rocznica Cudu nad Wisłą ze szczególną czcią

10-ta rocznica Cudu nad Wisłą ze szczególną czcią

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 15 sierpień 2019 09:36

Dzisiaj mija 99 lat od przełomowej bitwy w czasie wojny polsko-bolszewickiej – Bitwy Warszawskiej, nazywanej także Cudem nad Wisłą. W 10-tą rocznicę tych wydarzeń, 15 sierpnia 1930 roku miała miejsce w Bydgoszczy uroczystość odsłonięcia pomnika Królowej Korony Polskiej oraz poświęcenia odnowionych grobów bydgoszczan, którzy brali udział w Bitwie Warszawskiej.

 

15 sierpnia 1930 w kościele garnizonowym odprawiono uroczystą eucharystię w 10-tą rocznicę Cudu nad Wisłą, następnie pod pomnikiem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego złożono kwiaty, by później uroczysty pochód ruszył ulicami Bydgoszczy w kierunku cmentarza farnego (dzisiaj znany jako Nowofarny). Na czele pochodu szła orkiestra kolejowa, a nią szedł oddział lotników z bronią.

 

Tak się odnowione w 1930 roku groby prezentują współecześnie

 

Tam poświęcono odnowione mogiły 170 żołnierzy walczących na froncie wojny z bolszewikami – Cmentarzysko to wygląda obecnie bardzo pięknie – pisał redaktor Gazety Bydgoskiej.

 

Pomnik Królowej Korony Polskiej zaraz po odsłonięciu Fot: Gazeta Bydgoska

 

Współczesne zdjęcie pomnika Fot: 15 sierpnia 2012 r.  / kilka miesięcy temu dzięki ofiarności bydgoszczan figura przeszła gruntowny remont

 

Matka Boska, Królowa Korony Polskiej zawsze otaczała nas Polaków swą opieką dając nam zwycięstwo – mówił w czasie kazania ks. Łapka.

 

Cud ten tkwił w narodzie, w jego skoordynowanym wysiłku i niepospolitej wierze, jednym słowie w tych wartościach moralnych, które także na wojnie są decydującym czynnikiem zwycięstwa. Siły moralne oparte o żywą i głęboką wiarę w Boga i Jego pomoc, tudzież nareszcie własną fachową , na nauce i sztuce wojennej oparta umiejętność prowadzenia wojny, stanowiły ten cud i istotę bitwy pod Warszawą – pisał we wspomnieniu Bitwy Warszawskiej dr Izydor Modelski, na łamach Gazety Bydgoskiej, będący emerytowanym półkownikiem.

 

Co ciekawe dr Modelski na łamach  Gazety Bydgoskiej wypowiadała się bardzo negatywnie o osobie Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, któremu zarzucała nieprzygotowanie. W opinii redaktorów zwycięstwo w tej wojnie dała fachowość generałów Rozwadowskiego i Weygada. Piłsudskiemu zarzuca się, że dążył za wszelką cenę do władzy.  (cały artykuł do pobrania poniżej w PDF)

 

Natomiast w bydgoskiej szkole podchorążych miała miejsce uroczystość promocji 74 uczniów, na oficerskie stanowisko podporucznika. 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

  • Spółka marszałkowska jeszcze nie inwestuje, ale prezes dobrze zarabia

    W marcu 2018 roku Sejmik Województwa wyraził zgodę na powołanie spółki Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Regionalne. Celem spółki jest prowadzenie dużych inwestycji z ramienia Samorządu Województwa, na razie spółka jeszcze żadnego dużego projektu inwestycyjnego nie prowadzi, natomiast Zarząd Województwa ,reprezentując jedynego wspólnika spółki (Samorząd Województwa) zdecydował o wysokiej pensji dla prezesa.

  • Jutro Konfederacja wskaże kandydata na prezydenta. To może być ciekawe dla polskiej sceny politycznej wydarzenie

    W sobotę 18 stycznia w Warszawie odbędzie się zjazd elektorski w ramach prawyborów wewnętrznych w Konfederacji. Wydarzenie ciekawe, bowiem prawybory wzorowane są na ordynacji wyborczej wykorzystywanej w Stanach Zjednoczonych w wyborach prezydenckich, co jest w Polsce pionierskim działaniem. Prawybory mogą też wskazać w jakim kierunku ideologicznie pójdzie Konfederacja w przyszłości.

    Etykiety: Konfederacja

Wiadomości z regionu

Śledź nas