Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz10-ta rocznica Cudu nad Wisłą ze szczególną czcią

10-ta rocznica Cudu nad Wisłą ze szczególną czcią

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 15 sierpień 2019 09:36

Dzisiaj mija 99 lat od przełomowej bitwy w czasie wojny polsko-bolszewickiej – Bitwy Warszawskiej, nazywanej także Cudem nad Wisłą. W 10-tą rocznicę tych wydarzeń, 15 sierpnia 1930 roku miała miejsce w Bydgoszczy uroczystość odsłonięcia pomnika Królowej Korony Polskiej oraz poświęcenia odnowionych grobów bydgoszczan, którzy brali udział w Bitwie Warszawskiej.

 

15 sierpnia 1930 w kościele garnizonowym odprawiono uroczystą eucharystię w 10-tą rocznicę Cudu nad Wisłą, następnie pod pomnikiem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego złożono kwiaty, by później uroczysty pochód ruszył ulicami Bydgoszczy w kierunku cmentarza farnego (dzisiaj znany jako Nowofarny). Na czele pochodu szła orkiestra kolejowa, a nią szedł oddział lotników z bronią.

 

Tak się odnowione w 1930 roku groby prezentują współecześnie

 

Tam poświęcono odnowione mogiły 170 żołnierzy walczących na froncie wojny z bolszewikami – Cmentarzysko to wygląda obecnie bardzo pięknie – pisał redaktor Gazety Bydgoskiej.

 

Pomnik Królowej Korony Polskiej zaraz po odsłonięciu Fot: Gazeta Bydgoska

 

Współczesne zdjęcie pomnika Fot: 15 sierpnia 2012 r.  / kilka miesięcy temu dzięki ofiarności bydgoszczan figura przeszła gruntowny remont

 

Matka Boska, Królowa Korony Polskiej zawsze otaczała nas Polaków swą opieką dając nam zwycięstwo – mówił w czasie kazania ks. Łapka.

 

Cud ten tkwił w narodzie, w jego skoordynowanym wysiłku i niepospolitej wierze, jednym słowie w tych wartościach moralnych, które także na wojnie są decydującym czynnikiem zwycięstwa. Siły moralne oparte o żywą i głęboką wiarę w Boga i Jego pomoc, tudzież nareszcie własną fachową , na nauce i sztuce wojennej oparta umiejętność prowadzenia wojny, stanowiły ten cud i istotę bitwy pod Warszawą – pisał we wspomnieniu Bitwy Warszawskiej dr Izydor Modelski, na łamach Gazety Bydgoskiej, będący emerytowanym półkownikiem.

 

Co ciekawe dr Modelski na łamach  Gazety Bydgoskiej wypowiadała się bardzo negatywnie o osobie Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, któremu zarzucała nieprzygotowanie. W opinii redaktorów zwycięstwo w tej wojnie dała fachowość generałów Rozwadowskiego i Weygada. Piłsudskiemu zarzuca się, że dążył za wszelką cenę do władzy.  (cały artykuł do pobrania poniżej w PDF)

 

Natomiast w bydgoskiej szkole podchorążych miała miejsce uroczystość promocji 74 uczniów, na oficerskie stanowisko podporucznika. 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Polonia dokonała niemożliwego

  Polonia Bydgoszcz wywalczyła w niedzielę awans do żużlowej I ligi (druga klasa rozgrywkowa). Drużyna należąca do Jerzego Kanclerza nie była jednak przed niedzielnym meczem faworytem.

 • Skrót derbów Bydgoszczy

  W środę na stadionie Chemika odbyły się derby Bydgoszczy w piłce nożnej. Rywalem piłkarzy z Glinek był Zawisza, który ostatecznie okazał się lepszy. Do 44 minuty zapowiadało się jednak, że to raczej gospodarze będą nadawać ton temu spotkaniu. Żeby więcej nie rozpisywać się, zapraszamy do obejrzenia skrótu meczu.

Wiadomości sportowe

 • Niesłyszący mogą śledzić sesje Sejmiku Województwa

  W poniedziałek odbędzie się druga sesja Sejmiku Województwa, której transmisja na żywo będzie tłumaczona na język migowy. Pierwsza odbyła się przed miesiącem, ale nie poinformowano wówczas szerzej o tej funkcjonalności. 23 września sesja rozpocznie się o godzinie 11:00.

 • O tym dlaczego są to nudne wybory

  Za trzy tygodnie odbędą się najważniejsze wybory z cyklu, który rozpoczął się ubiegłorocznymi wyborami samorządowymi. To jednak wybory samorządowe budziły znacznie większe emocje społeczne niż ma to miejsce teraz. Słyszę wiele opinii, że jest to nudna kampania. Dlaczego tak jest?

Wiadomości z regionu

Śledź nas