Jesteś tutaj: HomeBydgoszcz10-ta rocznica Cudu nad Wisłą ze szczególną czcią

10-ta rocznica Cudu nad Wisłą ze szczególną czcią

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 15 sierpień 2019 09:36

Dzisiaj mija 99 lat od przełomowej bitwy w czasie wojny polsko-bolszewickiej – Bitwy Warszawskiej, nazywanej także Cudem nad Wisłą. W 10-tą rocznicę tych wydarzeń, 15 sierpnia 1930 roku miała miejsce w Bydgoszczy uroczystość odsłonięcia pomnika Królowej Korony Polskiej oraz poświęcenia odnowionych grobów bydgoszczan, którzy brali udział w Bitwie Warszawskiej.

 

15 sierpnia 1930 w kościele garnizonowym odprawiono uroczystą eucharystię w 10-tą rocznicę Cudu nad Wisłą, następnie pod pomnikiem Nieznanego Powstańca Wielkopolskiego złożono kwiaty, by później uroczysty pochód ruszył ulicami Bydgoszczy w kierunku cmentarza farnego (dzisiaj znany jako Nowofarny). Na czele pochodu szła orkiestra kolejowa, a nią szedł oddział lotników z bronią.

 

Tak się odnowione w 1930 roku groby prezentują współecześnie

 

Tam poświęcono odnowione mogiły 170 żołnierzy walczących na froncie wojny z bolszewikami – Cmentarzysko to wygląda obecnie bardzo pięknie – pisał redaktor Gazety Bydgoskiej.

 

Pomnik Królowej Korony Polskiej zaraz po odsłonięciu Fot: Gazeta Bydgoska

 

Współczesne zdjęcie pomnika Fot: 15 sierpnia 2012 r.  / kilka miesięcy temu dzięki ofiarności bydgoszczan figura przeszła gruntowny remont

 

Matka Boska, Królowa Korony Polskiej zawsze otaczała nas Polaków swą opieką dając nam zwycięstwo – mówił w czasie kazania ks. Łapka.

 

Cud ten tkwił w narodzie, w jego skoordynowanym wysiłku i niepospolitej wierze, jednym słowie w tych wartościach moralnych, które także na wojnie są decydującym czynnikiem zwycięstwa. Siły moralne oparte o żywą i głęboką wiarę w Boga i Jego pomoc, tudzież nareszcie własną fachową , na nauce i sztuce wojennej oparta umiejętność prowadzenia wojny, stanowiły ten cud i istotę bitwy pod Warszawą – pisał we wspomnieniu Bitwy Warszawskiej dr Izydor Modelski, na łamach Gazety Bydgoskiej, będący emerytowanym półkownikiem.

 

Co ciekawe dr Modelski na łamach  Gazety Bydgoskiej wypowiadała się bardzo negatywnie o osobie Naczelnego Wodza Józefa Piłsudskiego, któremu zarzucała nieprzygotowanie. W opinii redaktorów zwycięstwo w tej wojnie dała fachowość generałów Rozwadowskiego i Weygada. Piłsudskiemu zarzuca się, że dążył za wszelką cenę do władzy.  (cały artykuł do pobrania poniżej w PDF)

 

Natomiast w bydgoskiej szkole podchorążych miała miejsce uroczystość promocji 74 uczniów, na oficerskie stanowisko podporucznika. 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dobry weekend dla bydgoskich klubów w IV lidze

  8 i 9 sierpnia rozegrana została 2 kolejna IV ligi kujawsko-pomorskiej. Liderami po dwóch meczach są z kompletem punktów Włocłavia Włocławek i Sportis Łochowo. Swoje mecze wygrali także Zawisza i Chemik.

 • Sportis Business Club zainaugurował działalność

  W ubiegłym tygodniu działalność oficjalnie zainaugurował w Osielsku Sportis Business Club. Celem Business Clubu jest wsparcie finansowe dla rozwoju klubu piłkarskiego Sportis, który występuje na boisku w Łochowie. Drużyna seniorów awansowała w poprzednim (zakończonym szybciej z powodu COVID-19) sezonie do IV ligi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • Prawie trzech na dziesięciu maturzystów nie zdało jeszcze egzaminu

  We wtorek oficjalnie Centralna Komisja Egzaminacyjna zaprezentowała wstępne wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego, który odbywał się w nietypowym czasie, bowiem w czerwcu. W skali kraju egzamin zdało już 74% wszystkich tegorocznych maturzystów – w województwie kujawsko-pomorskim zdawalność była nieco niższa i wyniosła 71,2%.

  Etykiety: matury
 • Formalne opóźnienia dotyczące budowy drogi ekspresowej S-10

  W lutym Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wydała decyzję, którą można uznać za milową, w procesie przygotowania budowy drogi ekspresowej S-10 na odcinku Bydgoszcz i Toruń – decyzję środowiskową dla rekomendowanego przez GDDKiA wariantu przebiegu drogi. Do dzisiaj ta decyzja nie jest jednak jeszcze prawomocna.

Wiadomości z regionu