Jesteś tutaj: Home

Ukazało się kolejne niekorzystne dla naszego województwa zestawienie gospodarcze

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 21 listopad 2016 00:53

Instytut badawczy GfK opublikował zestawienie dotyczące siły nabywcze mieszkańców poszczególnych państw Europy – Purchasing Power Europe 2016. Dowiadujemy się z niego, iż Polsce do średniej europejskiej jeszcze dużo brakuje, zaś jednym ze słabszych polskich regionów jest województwo kujawsko-pomorskie.

Według definicji siła nabywcza to wydatki konsumentów pokrywające koszty związane z zaopatrzeniem w artykuły spożywcze, wydatki mieszkaniowe, na media, prywatne fundusze emerytalne i ubezpieczeniowe oraz inne wydatki, np. wakacje, transport i wydatki konsumpcyjne – czytamy na stronie internetowej instytutu GfK.

 

W Polsce średnia siła nabywcza na mieszkańca wynosi 6,366 euro, co daje ponad 27 tys. zł. Jest to jednak tylko 46,6% średniej europejskiej, która wynosi 13,7 tys. euro. Najwyższy wskaźnik w Europie odnotowuje księstwo Liechensteinu ponad 63 tys. euro na mieszkańca; w drugiej Szwajcarii jest to ponad 42 tys. euro. Co ciekawe w pierwszej piątce uplasował się tylko jeden członek Unii Europejskiej – Luksemburg (trzecia lokata). Czwarty wynik przypada Norwegii, piąty zaś Islandii. Polska jest 29.

 

Najlepiej z polskich miast wypada Warszawa z siłą nabywczą na poziomie ponad 11,6 tys. euro.

 

GfK nie publikuje danych dla wszystkich miast, za to ogólną mapę poglądową z podziałem na powiaty. Pokazuje ona dość dobrze, które regiony są zacofane gospodarczo. Bydgoszcz i Toruń sklasyfikowane są na poziomie nieco przewyższającym średnią siłę nabywczą dla kraju (104-112% średniej na poziomie 6,366 euro). Powiat bydgoski to mniej więcej 88-96% średniej dla Polski, zaś powiaty toruński, inowrocławski i świecki to 80-88% tej średniej. Pozostałe powiaty (z wyłączeniem miast na prawach powiatu: Włocławka i Grudziądza) mają siłę nabywczą niższą od 80% średniej dla Polski.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- skumulowana liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 72.

 

Stan na dzień 01.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 84

- liczba osób hospitalizowanych – 74

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 9375

- liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym – 1398

- liczba pobranych próbek - 2301

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwracam się do Pana Ministra z zapytaniem jaka istnieje możliwość pilnej poprawy jakości wyposażenia w środki ochrony indywidualnej wszystkich zespołów ratownictwa medycznego obsługujących bydgoskie szpitale, poprzez pilną dostawę profesjonalnych maseczek antywirusowych typu FFP3 lub FFP2


Otrzymałem dzisiaj bardzo niepokojącą informację, że bydgoscy, i nie tylko bydgoscy, ratownicy medyczni (problem ten dotyczy także ratowników obsługujących szpitale w innych miejscowościach Regionu), w czasie wyjazdów do osób chorych i przewożenia pacjentów do szpitali są wyposażeni wyłącznie w zwykłe maseczki chirurgiczne, które absolutnie nie chronią ratowników  przed zarażeniem koronawirusem!

http://tygodnikbydgoski.pl/rozmowy/jak-koronawirus-wplywa-na-rynek-wydawniczy-w-polsce-rozmowa