Jesteś tutaj: Home

Jasiakiewicz: DK nr 15 nie jest pierwszej potrzeby

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 04 luty 2013 13:09

Przewodniczący Rad Miasta Bydgoszczy odniósł się do kwestii planów finansowego wsparcia rozbudowy drogi krajowej nr 15 na odcinku Inowrocław – Toruń oraz Inowrocław – Gniezno przez Urząd Marszałkowski. W opinii Jasiakiewicza badania pomiaru natężenia ruchu przeprowadzone przez Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad pokazują, że są w naszym województwie drogi, gdzie bardziej potrzebne jest wsparcie władz wojewódzkich.

Taką droga jak uważa Roman Jasiakiewicz jest na pewno droga krajowa nr 25 na odcinku Bydgoszcz – Inowrocław. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez GDDKiA w 2010 roku w okolicy Brzozy notuje się średnie natężenie w wielkości prawie 12 tys. samochodów na dobę.

Dla porównania w przypadku drogi krajowej nr 25 w okolicach Torunia dobowy ruch wynosi średnio poniżej 10 tys. pojazdów na dobę. Patrząc w kierunku na Gniezno ruch dobowy w przypadku odcinka Inowrocław – Strzelno wynosi także niecałe 10 tysięcy samochodów, jadąc jednak dalej w kierunku wielkopolski nie przekracza on już nawet 8 tys.

 

Inne natężenia

W przypadku odcinka drogi krajowej nr 5 Bydgoszcz – Żnin średnie natężenie ruchu dochodzi dziennie do 10 tys. W przypadku jednak już odcinka Bydgoszcz – Grudziądz ruch wynosi momentalnie nawet 15 tys. pojazdów ( w przypadku obwodnicy Świecia powyżej 19 tys. ). W kierunku na Toruń DK nr 10 dzienny ruch wynosi około 14 tys., zaś na DK nr 10 dochodzi do 9 tys. Pomiędzy Bydgoszczą a Nakłem średni notowany ruch wynosi         niecałe 10 tysięcy pojazdów na dobę, kierując się dalej na Wyrzysk natężenie spada. Gdy spojrzymy na DK nr 25 w kierunku północy, na odcinku do Koronowa natężenie dzienne wynosi około 7 tys. pojazdów, jadąc już jednak dalej w kierunku Człuchowa notuje się spadki.

 

Należy tutaj pamiętać, że są to dane z 2010 roku.

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.