Jesteś tutaj: Home

Samorządowcy tworzą Komitet Protestacyjny

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 19 marzec 2017 19:25
Samorządowcy tworzą Komitet Protestacyjny Fot: Archiwum

W czwartek w Warszawie odbyło się forum samorządowe, które było wyrazem sprzeciwu wobec dyskredytowania przez partię rządzącą dorobku samorządowe ostatnich 27 lat. Uczestniczyło w tym wydarzeniu niespełna 1,5 tys. osób, w tym prezydenci Bydgoszczy i Inowrocławia. Spotkanie zorganizowano pod hasłem ,,Nie ma wolności bez samorządności”.

 

Forum otworzył prezes Związku Miast Polskich Zygmunt Frankiewicz, będący prezydentem Gliwic - To największe zgromadzenie samorządowców ostatnich lat, ale wcześniej nie było takiej potrzeby.

 

Samorządowcom nie podoba się pojawiający się w przestrzenni publicznej pomysł, aby wprowadzić ograniczenie dwukadencyjności dla prezydentów miast, burmistrzów oraz wójtów. Dodatkowo zarzucano politykom Prawa i Sprawiedliwości, że próbują dyskredytować dorobek polskich samorządów, sugerując powszechne występowanie patologii samorządowych - Jednocześnie SPRZECIWIAMY SIĘ formułowanym publicznie zarzutom dotyczącym środowisk samorządowym mającym wskazywać na istnienie rzekomych nieprawidłowości o charakterze systemowym, które nie są potwierdzone żadnymi dowodami. W ten sposób próbuje się dyskredytować dorobek wspólnot samorządowych i ich działania podejmowane na przestrzeni ostatnich 27 lat – napisali samorządowcy w uchwale.

 

Zdaniem uczestników forum proponowane przez PiS zmiany są niekonstytucyjne, dlatego w czwartek 16 marca oficjalnie powołano Samorządowy Komitet Protestacyjny.

 

- Dzisiaj jest wojna Prawa i Sprawiedliwości z samorządami. Samorządowcy nie chcą stać i czekać na wyrok, dlatego są podejmowane najróżniejsze inicjatywy – mówił na konferencji prasowej prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski – Czułym punktem dla każdej osoby publicznej jest uczciwość. Podważenie uczciwości tak naprawdę eliminuje kogokolwiek z życia publicznego i ta metoda jest przez PiS stosowana. Insynuuje się nieuczciwość.

 

Zdaniem Bruskiego w taki sposób walczono chociażby z Trybunałem Konstytucyjnym, a dzisiaj w ten sam sposób atakowani są samorządowcy – W Bydgoszczy celem jestem ja – dodał, wskazując insynuacje ze strony działaczy PiS-u pod swoim adresem. Prezydent Bydgoszczy przypomniał, że jeden proces z PiS-em o zniesławienie wygrał.

 

- Jesteśmy urzędnikami wybranymi w bezpośrednich wyborach przez mieszkańców miast i gmin. Mamy wieloletni mandat demokratyczny do podejmowania decyzji o rozwoju naszych miast, bo zaufał nam suweren, którym są mieszkańcy. To mieszkańcy wskazują nam cele do realizacji oraz rozliczają nas z ich efektów. Dziś rządzący Polską chcą zabrać mieszkańcom prawo do głosowania na wybranych, wskazanych przez siebie kandydatów, co jest ograniczeniem praw obywatelskich nie przewidzianym w konstytucji – wypowiada się prezydent Inowrocławia Ryszard Brejza.

 

19 kwietnia 1346 roku

król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.