Jesteś tutaj: Home

Czy kujawsko-pomorskie finanse wychodzą ,,spod kreski"?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 29 maj 2017 10:54

Przed uchwaleniem budżetu województwa na rok 2016 Regionalna Izba Obrachunkowa ostrzegała o dość niskiej granicy do dopuszczalnego zadłużemia samorządu. Ostatecznie udało się w ubiegłym roku uzyskać nadwyżkę, która zaskoczyła nawet radnych koalicji. Dzisiaj Sejmik Województwa udzielił absolutorium marszałkowi i Zarządowi Województwa za rok 2016. Zdaniem opozycji - dobry wynik finansowy zawdzięczamy obcięciu inwestycji.

Dochody budżetu województwa w 2016 roku wyniosły 740,4 mln zł. Uchwalając budżet założono zbilansowanie, czyli wydatki równe dochodom - ostatecznie wydatki wyniosły 671,3 mln, co pozwoliło uzyskać dodatni wynik finansowy.

 

- Zakładaliśmy pierwotnie zblilansowany budżet i nadwyżkę operacyjną na poziomie 60 mln zł, a zakończyliśmy dodatnim bilansem finansowym blisko 70 mln zł i nadwyżką finansową na poziomie 100 mln zł - nie krył zaskoczenia tak dobrym wynikiem radny Leszek Pluciński, reprezentujący w debacie klub PO - Niezadowalający jest na pewno poziom inwestycji w 2016 roku - dodał.

 

Pluciński apelował do marszałka o ograniczanie biurokracji oraz dalsze uproszczanie procedur.

 

- Tak lichego wykonia budżetu jeszcze na tej sali nie rozpatrywaliśmy - nie krył rozczarowania wykonaniem budżetu radny Michał Krzemkowski, który reprezentował klub PiS-u. Jego zdaniem dodatni bilans zawdzięczamy znacznemu obcięciu wydatków inwestycyjnych - Wydatki majątkowe są o 106 mln niższe niż zakładano w z. Wydano około 60% tego co zakładano projektując budżet.

 

Krzemkowski mówił również o słabej pozycji województwa kujawsko-pomorskiego w kraju pod względem kilku istotnych wskaźników. Wspomniał o 15 pozycji w kraju na 16 pod względem stopy bezrobocia; 13 pozycji jeżeli chodzi o wysokość płac. Radny zaznaczył ponadto niepokój niskim wykorzystaniem funduszy unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego.

 

- Jeżeli ktoś twierdzi, że to województwo się nie rozwija, to proponuje założyć inne okulary - skwitował złośliwie zarzuty opozycji marszałek Piotr Całbecki.

 

Za udzieleniem Zarządowi Województwa absolutorium głosowało 22 radnych koalicji PO - PSL, przeciwko było 7 radnych Zjednoczonej Prawicy.

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.