Jesteś tutaj: Home

W Bydgoskim Parku Przemysłowo Technologicznym powstanie nowoczesne laboratorium demonstracyjne

Napisał  Opublikowano w Bydgoszcz czwartek, 02 sierpień 2018 00:22

Centrum demonstracyjne ma być inwestycją BPPT dedykowana przedsiębiorcom, w celu wsparcia ich rozwoju. Wartość inwestycji szacuje się na 27,5 mln zł. W ubiegły czwartek (26 lipca) podpisana została umowa na zaprojektowanie i wybudowanie nowoczesnego centrum demonstracyjnego.

- To bardzo ważny dzień dla gospodarczego rozwoju Bydgoszczy. Dzięki tej inwestycji zyskamy możliwość jeszcze lepszego wspierania mniejszych podmiotów, które do rozwoju potrzebują nowoczesnych narzędzi. Tworzymy też przestrzeń, która będzie zachęcać do inwestycji większe podmioty – mówi podpisujący umowę prezes BPPT, Andrzej Półgrabski.

 

Za prace projektowe i budowlane odpowiedzialna będzie firma PKOB Wegner, która złożyła najkorzystniejszą ofertę w przetargu. Wyceniła ona koszt realizacji zadania na 27,5 mln zł brutto. Zadeklarowała również 7-letni okres gwarancyjny. Podpis pod umową złożył wiceprezes spółki, Bartosz Golis.

 

W obiekcie powstaną między innymi laboratoria i warsztaty typu „Fab Labs”. Mają one umożliwiać realizację własnych projektów i pomysłów firmom, które potrzebują do tego narzędzi, przestrzeni oraz wiedzy technicznej.

 

Nowa przestrzeń umożliwi też lokowanie tak zwanych żywych laboratoriów (living labs). Ich idea opiera się na współpracy różnych podmiotów (np. producentów) z użytkownikami (konsumentami), którzy inspirują proces i mogą stanowić jego siłę napędową. „Żywe Laboratorium” stwarza środowisko, w którym innowacje powstają w trakcie procesów testowania i eksperymentowania jako efekt wspólnej pracy obu stron.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj