Jesteś tutaj: Home

Przypomnieli o pośle Dudzińskim. Pojadą na Sejm Dzieci i Młodzieży

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 29 maj 2019 00:49
Przypomnieli o pośle Dudzińskim. Pojadą na Sejm Dzieci i Młodzieży Fot: Jacek Nowacki / K-PUWOJ

W sobotę – w Dzień Dziecka – odbędzie się XXV Sejm Dzieci i Młodzieży, który tradycyjnie odbywa się w warszawskim budynku parlamentu. Z województwa kujawsko-pomorskiego pojedzie 20 uczniów – posłów. We wtorek mandaty uroczyście wręczył im wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Udział w Sejmie Dzieci i Młodzieży jest nagrodą w konkursie pt. „Posłowie Sejmu II RP. Ich losy i działalność w okresie II wojny światowej i okupacji”. Biorący w nim udział uczniowie mieli za zadanie przybliżyć społeczeństwu sylwetki parlamentarzystów, którym przyszło uczestniczyć w II wojnie światowej. Najwyżej oceniono pracę uczniów bydgoskiego ,,Elektronika” Pawła Przepióry oraz Michała Kalinowskiego, którzy przybliżyli postać Juliusza Dudzińskiego. Utworzyli oni o tej postaci stronę internetową, nagrali film edukacyjny, a także ufundowali tablice w Gościeradzu, z którym był związany. Pisaliśmy o ich działaniach w kwietniu - Bydgoscy uczniowie przywracają pamięć o pośle Juliuszu Dudzinskim

 

- Wybraliśmy Dudzińskiego, ponieważ jest to postać, która mieszkała w naszym regionie przez długi czas i nie jest znana w okolicy, a zasługuje na szerszy rozgłos. Był on bohaterem, który walczył za ojczyznę i dużym patriotą – powiedział nam Paweł Przepióra.

 

Juliusz Dudziński reprezentował w Sejmie II RP Bydgoszcz, zasiadał w 4 i 5 kadencji. Po wybuchu II wojny światowej chwycił za karabin, 16 września 1939 roku zginął podczas obrony Lublina. Jego ciała nie udało się nigdy odnaleźć.

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj