Jesteś tutaj: Home

Zabytkowy browar niszczeje, ale zamiast renowacji trwa spór

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz poniedziałek, 22 czerwiec 2020 06:44

W 1856 roku w Myślęcinku (dzisiejsza ulica Konna) uruchomiona została produkcja piwa. Od blisko 30 lat budynek niszczeje. Istnieje problem z jednoznacznym określeniem jego właścicieli, co jest dla jego przyszłości pewnym patem.

Browar w przeszłości nosił nazwę "Rittergutsbrauerei Myslencinek” Jak wynika z zapisków w XIX wieku browar, jak na tamte czasy, dynamicznie się rozwijał. Browar rocznie miał produkować do 10 tys. hektolitrów piwa rocznie. W 1950 roku browar został znacjonalizowany i nosił nazw Państwowy Browar Myślęcinek. Z uwagi na nową rzeczywistość produkcję wygaszano. W późniejszym czasie budynek służył za wytwórnie farb, ostatnim jego zastosowaniem były funkcje magazynowe. Po roku 1990 zaczął ulegać coraz silniejszej degradacji.

 

Pojawiły się pomysły ze strony Stowarzyszenia Miłośników Historii ,,Bunkier”, aby utworzyć Muzeum Browarnictwa. Obiekt jest w zarządzie Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku ,,Myślęcinek”, ale wciąż toczą się spory prawne ze spadkobiercami jednego z byłych właścicieli. Brak jasności co do własności hamuje podjęcie działań, które mogłyby przywrócić budynkowi blask oraz pełnił nowe funkcje.

 

Zdjęcie z XIX wieku - fotopolska.eu

 

  

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021