Jesteś tutaj: Home

Świętowanie niepodległości w dobie pandemii

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz środa, 11 listopad 2020 13:36

Z powodu epidemii COVID-19 zrezygnowano w tym roku z oficjalnych uroczystości Święta Niepodległości w Bydgoszczy. Bydgoszczanie jednak patriotyczne emocje wyrażają na różne spontaniczne sposoby. W wielu miejscach Polski o godzinie 12:00 spontanicznie śpiewano hymn państwowy – Mazurek Dąbrowskiego, w ramach akcji ,,Niepodległa do hymnu”. Również kilkadziesiąt osób zebrało się dzisiaj na płycie Starego Rynku w Bydgoszczy.

 

Będąc skrupulatnym, hymn państwowy w Bydgoszczy wykonano chwilę po tym jak wybiła godzina 12:00, dokładnie w momencie gdy zamilkły dzwony katedry bijące zawsze w południe. Melodie hymnu zaintonowała Orkiestra Muzyków Bydgoskich ,,Emband”, która w ostatnich dniach wygrywała codziennie Hejnał Bydgoski ku pokrzepieniu serc w czasie pandemii.

 

 

Do wykonania hymnu włączyły się też inne osoby, które przybyły na Stary Rynek z biało-czerwonymi flagami.

 

Oddaliśmy hołd Romanowi Dmowskiemu

Trudno wyobrazić sobie powrót Polski na mapę Europy bez Romana Dmowskiego, który przyczynił się również do powrotu do Polski ziem rdzennie piastowskich – Wielkopolski i Kujaw. To jego oraz Ignacego Jana Paderewskiego podpis pod Traktatem Wersalskim sprawił, że w styczniu 1920 roku Bydgoszcz stała się ponownie polskim miastem.

 

W styczniu bieżącego roku na delegaturze Urzędu Marszałkowskiego nieopodal Ronda Jagiellonów odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona Romanowi Dmowskiemu. Przed południem oddano spontanicznie hołd tej postaci – z udziałem radnych Jerzego Mickusia, Bogdan Dzakanowskiego, Marcin Sypniewskiego oraz przedstawiciela Rot Marszu Niepodległości.

 

 

,,Tylko pod krzyżem, tylko pod tym znakiem..."

Środowiska patriotyczne ulożyły dzisiaj również kwietne krzyże mające symbolizować rolę Kościola w tożsamości narodowej Polaków. Więcej o tym - Podkreślają, że dzieje Polski zawsze łączyły się z katolicyzmem

 

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021