Jesteś tutaj: Home

Sejm uchwalił budżet państwa. Jak co roku nie brakowało poprawek bydgoskich

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz piątek, 18 grudzień 2020 00:15
Sejm uchwalił budżet państwa. Jak co roku nie brakowało poprawek bydgoskich fot. Kancelaria Sejmu / Rafał Zambrzycki

Planowany na 2021 rok deficyt to 82,3 mld zł, co jest dość sporą kwotą, spowodowaną skutkami pandemii COVID-19. Pierwszy raz od dawna zdarzyło się, że nie głosowano każdej poprawki z osobna, ale zdecydowano się odrzucić kilkaset poprawek za jednym głosowaniem. Wcześniej poprawki opiniowała sejmowa Komisja Finansów Publicznych.

Łącznie zgłoszono blisko 900 poprawek, głównie składanych przez posłów opozycji. Zgłoszono też kilka poprawek odwołujących się do Bydgoszczy, będących w zdecydowanej większości kopią wniosków budżetowych składanych przed rokiem do budżetu na 2020 rok oraz przed dwoma do budżetu na 2019 rok.

 

Wśród tych poprawek planowano 300 mln zł przeznaczyć na budowę drogi ekspresowej S-10 na odcinku Bydgoszcz – Toruń; 70 mln na rekultywację terenów po dawnych zakładach chemicznych Zachem; czy 90 mln na budowę nowego kampusu Akademii Muzycznej. Znalazły się też wnioski o budowę obwodnic Kamienia Krajeńskiego i Sępólna Krajeńskiego, modernizacji drogi krajowej nr 25 Bydgoszcz – Inowrocław, czy trasy W-Z w Bydgoszczy. Pojawiły się też wnioski o rozbudowę Opery Nova i Filharmonii Pomorskiej, budowę halli lekkoatletycznej na Zawiszy

 

Nowością była propozycja sfinansowania przez państwo zakupu przez Bydgoszcz tramwajów kwotą 50 mln zł.

 

Część poprawek dotyczyła zadań realizowanych

W przypadku drogi ekspresowej S-10 jest już ze strony GDDKiA zapowiedź ogłoszenia przetargu, cały czas nie ma dla odcinka Bydgoszcz – Toruń ostatecznej decyzji środowiskowej, według GDOŚ rozstrzygnięcie powinno pojawić się w okolicach lutego. Posłowie opozycji zgłaszając tę poprawkę uważają, że nie mają zaufania, iż inwestycja będzie realizowana, dlatego chcą zapisania jej w dokumencie budżetowym.

 

Na etapie przygotowawczym są też obwodnice Kamienia Krajeńskiego i Sępólna Krajeńskiego w ciągu drogi krajowej nr 25.

 

Jeżeli chodzi o budowę nowego kampusu Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w dokumencie budżetowym był zawarty i tak wieloletni program realizacji tej inwestycji, sąd też być może ta poprawka została zgłoszona z rozpędu.

 

Teraz do Senatu RP

Przyjęty w czwartek przez Sejm RP budżet będzie teraz opiniowany przez Senat RP, nie można wykluczyć, że na tym etapie część poprawek zostanie wprowadzona, wówczas nad budzetem będzie musiał się ponownie pochylić Sejm RP.

 

  

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021