Jesteś tutaj: Home

Wiceminister zdrowia: Szpital w Ciechocinku to decyzja wojewody

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 10 styczeń 2021 00:33

Jesienią rozpoczęła się budowa w każdym województwie szpitali tymczasowych, które miały wzmocnić liczbę miejsc dla pacjentów chorych na COVID-19 w przypadku gdyby większa ich ilość wymagałby hospitalizacji. Regułą stało się lokowanie szpitali tymczasowych w największych miastach, województwo kujawsko-pomorskie jest jednym z wyjątków, gdzie zdecydowano się na odległy od Bydgoszczy Ciechocinek. Ofertę zlokalizowania szpitala w Bydgoskim Centrum Targowo-Wystawienniczym złożył prezydent Rafał Bruski.

Z tej oferty jednak nie skorzystano decydując się na Ciechocinek położony właściwe pod Toruniem. Poseł Paweł Olszewski złożył interpelacje, w której pytał o kryteria tej decyzji. Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska jednoznacznie wskazał, że ministerstwo nie badało możliwych lokalizacji, pozostawiając decyzje wojewodom - Wybór lokalizacji i obiektu mającego pełnić rolę szpitala tymczasowego każdorazowo leżał po stronie właściwego terytorialnie wojewody. 

 

Ministerstwo postawiło jedynie kryteria jak dostęp do kadry medycznej, którą Ciechocinkowi ma zapewniać charakter miasta uzdrowiskowego; optymalnego dojazdu do lokalizacji, która najlepiej aby znajdowała się w centralnej części województwa oraz możliwości adaptacji i przebudowy obiektu. Zdaniem wiceministra Kraski lokalizacja w Ciechocinku te wymogi spełniła.

 

Ocena ministra Kraski może być równie oceniana, choć trudno uznać, że powiat aleksandrowski leży akurat w centralnej części województwa kujawsko-pomorskiego. Status uzdrowiska może co prawda ułatwiać dostęp do kadry medycznej związanej z uzdrowiskami, ale to jednak w Bydgoszczy działa uczelnia medyczna i tutaj też pracują specjaliści od chorób zakaźnych.

 

Jak zresztą przyznaje wiceminister Kraska, na dzień udzielenia odpowiedzi na interpelację (15 grudnia) - na obecnym etapie możliwe byłoby objęcie opieką pacjentów wymagających hospitalizacji w stanie średnimi lżejszym,wymagających ścisłego nadzoru, tlenoterapii, terapii farmakologicznej oraz rehabilitacji. Uruchomienie stanowisk respiraorowych z intensywną terapią wskazywano jako potencjalny kolejny etap.

 

Poseł Olszewski zapytał, czy w planach jest także szpital tymczasowy w Bydgoszczy. Na chwilę obecną takiego Ministerstwo Zdrowia jednak nie planuje.

 

  

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021