Jesteś tutaj: Home

Sępólno: Mają dość polityków, którzy nie są wstanie walczyć o obwodnicę (foto+wideo)

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne sobota, 13 lipiec 2013 17:22

Grupa mieszkańców Sępólna Krajeńskiego przez 15 minut blokowała ruch na skrzyżowaniu drogi krajowej nr 25 i drogi wojewódzkiej nr 241 na Tucholę. Domagają się budowy obwodnicy, na którą przez najbliższe dziesiątki lat nie ma nadziei.

 

Planów budowy obwodnicy nie ma, ale jak narzekają mieszkańcy, natężenie ruchu w mieście rośnie – Mam dosyć już przesuwających się mebli i dywanów – mówił jeden z uczestników protestu. Setki samochodów przejeżdżających w ciągu godziny, mają dość często także korkować ruch w mieście.

 

Czarę goryczy miało przelać podpisanie umowy na budowę drugiej już obwodnicy Nakła, w sytuacji, gdy Sępólno Krajeńskie o tego typu inwestycji może tylko pomażyć.

 

Mamy czekać 20 lat, a wtedy jak się ktoś zainteresuje, to wtedy może być potrzebne kolejne 10 lat na wybudowanie tej obwodnicy – mówił nam organizator protestu Marek Lewandowski.

 

Protestujący dość krytycznie wypowiadali się o władzach województwa i parlamentarzystach, którzy w ich opinii kompletnie się tą częścią regionu nie interesują – Parlamentarzyści robią wszyscy, co w ich mocy, czyli nie robią nic. Gdyby byli bardziej zainteresowani, to były by jakieś perspektywy – wyraża się gorzko Lewandowski, który krytycznie odnosi się także do posłanki z powiatu sępoleńskiego Iwony Kozłowskiej Pani poseł stara się jak może  - mówił z ironią organizator protestu – Poseł musi skuteczny, jeżeli nie jest skuteczny to nie może być posłem. Musi mieć własne zdanie, a nie glosować tak jak mu reszta partii pozwala. Poseł powinien reprezentować dane środowisko, a nie partie.

 

W projekcie strategii rozwoju województwa 2014-2020, czyli najważniejszym dokumencie planistycznym dla kujawsko-pomorskiego, kwestii obwodnicy Sępólna Krajeńskiego marszałek nie zapisał.

 

Kierowcy, dla których protest ten był jakimś utrudnieniem wyrażali się z dużym zrozumieniem dla protestujących, co raczej nie powinno dziwić, gdyż stan drogi krajowej nr 25 w powiecie sępoleńskim jest katastrofalny.

 

{gallery}stories/2013/7/protest-sepolno{/gallery}

 

W sobotę protestowali ludzie starsi wiekiem, można odnieść wrażenie, że z tego powodu, że młodzi już dawno uciekli stamtąd, z powodu braku perspektyw na swoją przyszłość. W powiecie sępoleńskim bezrobocie jest bliskie 25%, ostatnie lata to okres upadku tej części województwa. 

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.