Jesteś tutaj: Home

Statystyka potrafi zdziałać cuda

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 06 listopad 2013 21:54

Wojewódzki Urząd Pracy opublikował zestawienie poświecone bezrobociu w kujawsko-pomorskim na tle Polski i innych województ. Po szybkiej jego analizie możemy powiedzieć nie jest źle, bo jesteśmy na 7 miejscu, czyli do ogona nam jest jeszcze daleko.

 

Nasi czytelnicy, którzy śledzą publikację poświęcone sytuacji na rynku pracy zapewne się zastanawiają o co tu chodzi. Skoro coraz częściej się podnosi, że jesteśmy niemalże na końcu stawki, to skąd nagle 7 miejsce.

 

Stąd, że najbardziej eksponowany w tym opracowaniu WUP w Toruniu wykres przedstawia liczbę osób bezrobotnych, a nie stopę która jest najbardziej miarodajną statystyką. Jako, że kujawsko-pomorskie pod względem ludności do największych nie należy to logiczne, że bezrobotnych będzie u nas mniej niż w tych znacznie bardziej zaludnionych.

 

Z tego wykresu wynika zatem, że najwięcej bezrobotnych mamy w województwie mazowieckim (ponad 281 tys.), gdzie jest ich prawie dwukrotnie więcej niż w kujawsko-pomorskim (ponad 143 tys.) Stopa bezrobocia w województwie mazowieckim wynosi jednak 11% (poniżej średniej krajowej) zaś w kujawsko-pomorskim 17,5%. Porównując oba województwa, wypadamy zatem bardzo dramatycznie. 

 

Wielkopolskie, gdzie stopa bezrobocia jest najniższa (9,4%)  ma według tego wykresu tylko 2 tys. bezrobotnych mniej od naszego województwa.

 

Podsumowując krótko, tworzenie tego typu wykresów raczej nie ma sensu, bo nie jest on miarodajny do porównań. W tym opracowaniu wykres porównujący  stopę bezrobocia w poszczególnych województwach znalazł się prawie na samym końcu. Na nim kujawsko-pomorskie wypada jednak bardzo blado, bo znajdujemy się na drugim miejscu zaraz za warmińsko-mazurskim.

 

Statystyka jest jak kostium bikini: pokazuje wiele, ale nie pokazuje najważniejszego – mawiał Aaron Levenstein. W tym przypadku bardziej sprawdzają się jednak słowa polskiego siatkarza Zbigniewa Bartmana - Jest prawda, półprawda i statystyki. Statystykami można manipulować, a intuicją nie. Ona praktycznie nigdy nie zawodzi.

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.