Jesteś tutaj: Home

Samorządowcy chcą przywrócić magistrali węglowej dawny blask

Napisane przez  Ł.R. / UM Zduńska Wola Opublikowano w Regionalne wtorek, 10 grudzień 2013 16:00

W poniedziałek w Gdyni zainaugurowano uroczyście powstanie ,,Konsorcjum Samorządów dla Rewitalizacji Magistrali Węglowej Śląsk – Porty”, głównym celem samorządowców, którzy podpisali to porozumienie, jest przywrócenie ruchu pasażerskiego na całym odcinku linii kolejowej nr 131.

 

Inicjatorem zawarcia porozumienia jest prezydent Zduńskiej Woli (województwo łódzkie) Piotr Niedźwiecki - Przyjechaliśmy z serca Polski, blisko 400 km, bo bardzo zależy nam na patriotyzmie gospodarczym, który promieniuje z miasta Gdynia. Byłem orędownikiem tej koncepcji, Zduńska Wola będąca w centrum Polski ma potencjał rozwojowy, funkcjonujący kiedyś węzeł kolejowy w Karsznicach może przy udziale środków z Unii Europejskiej wykorzystać potencjał trasy s8. Mamy wspólny interes z Gdynią, cieszy mnie współpraca i odpowiedzialne myślenie o rozwoju gospodarczym magistrali Śląsk – Porty – mówił wczoraj w Gdyni.

 

Inicjatywę poparł między innymi prezydent Gdyni Wojciech Szczurek, który liczy, że przywrócenie pełnej funkcjonalności magistrali węglowej przyczyni się do rozwoju portów w rządzonym przez niego mieście.  Wsparcie dla inicjatywy zadeklarować miał także przedstawiciel województwa łódzkiego.

 

Inicjatywę wsparło łącznie 29 samorządów, wśród nich nie znalazły się jednak miasta najbardziej zainteresowane rozwojem magistrali w naszym województwie – Bydgoszcz i Inowrocław.

 

Obecnie ruch pasażerski na linii nr 131 odbywa się na odcinku Gdynia – Bydgoszcz – Inowrocław, na nim poczynione zostały w ostatnim czasie także inwestycje zwiększające przepustowość linii.  Odcinek Inowrocław – Nowe Herby jest zamknięty. Docelowo samorządowcy chcą, aby magistrala węglowa połączyła pasażersko Gdynie ze Zduńską Wolą, Częstochową  i Katowicami.

 

Magistrala Węglowa w Bydgoszczy na wysokości osiedla Wilczak

 

W dalszej perspektywie, jak wynika z planów Unii Europejskiej, magistrala węglowa ma być ważnym odcinkiem w europejskim korytarzu transportowym nr 5, który port w Gdyni połączy ze stolicą Austrii Wiedniem i chorwackim miastem nad morzem Adriatyckim – Triestem. 

 

Magistrala Węglowa jest obecnie najkrótszą trasą w Polsce łączącą Wybrzeże ze Śląskiem. Stąd też podróż na południe linią nr 131 może być w przyszłości znacznie krótsza niż przy obecnej trasie przez Toruń, Włocławek i Kutno. 

 

Budowa magistrali węglowej była jedną z największych inwestycji okresu II Rzeczypospolitej. Wojna celna z Niemcami wymusiła na Polsce  eksport głównie w oparciu o drogę morską, stąd też konieczne było skomunikowanie silnie uprzemysłowionego Śląska z dynamicznie powstającym portem w Gdyni. 

 

W ciągu linii nr 131 znajduje się także dworzec w Inowrocławiu

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.