Jesteś tutaj: Home

Toruńscy radni oczekują ZIT na równych zasadach

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne piątek, 17 styczeń 2014 13:17

W środę Rada Miast Torunia przyjęła stanowisko, w którym popiera działania na rzecz powstania wspólnego ZIT Bydgoszczy i Torunia. Radni domagają się jednak równego podziału władzy w tym organizmie.

Rada Miasta Torunia wyraża swoje głębokie poparcie dla działań zmierzających do takiego ukształtowania Miejskich Obszarów Funkcjonalnych Bydgoszczy i Torunia, stanowiących terytorialną podstawę wdrażania instrumentu ZIT, w skład których na równoprawnych zasadach wejdą Bydgoszcz, Toruń oraz wszystkie gminy w naturalny sposób powiązane z obiema stolicami Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Uważamy, że próba wyłączenia z Bydgosko-Toruńskiego Obszaru Funkcjonalnego jakiejkolwiek gminy wchodzącej w skład powiatu toruńskiego nie powinna mieć miejsca – czytamy w stanowisku toruńskich radnych.

 

Radni zaznaczają jednak - Zastosowanie instrumentu jakimi są ZIT dla miast wojewódzkich naszego regionu nie może doprowadzić do dezintegracji i zachwiania relacji wypracowanych w ramach istniejącego podziału administracyjnego regionu, a stanowić powinno szansę na jeszcze mocniejsze zacieśnienie więzi z gminami powiatów bydgoskiego i toruńskiego.

 

W praktyce oznaczać będzie to, iż toruński samorząd oczekiwać będzie równej proporcji przy włączaniu dodatkowych partnerów. Zatem jeżeli Bydgoszcz będzie oczekiwać włączenia do ZIT Nakla, Szubina i Łabiszyna, Toruń będzie chciał włączyć przynajmniej trzy gminy położone po zachodniej stronie tego miasta.

 

Toruńska Rada Miasta nie zgadza się także, aby jedno z miast stało się liderem ZIT - Jednocześnie Rada Miasta Torunia zwraca uwagę, iż bardzo istotną rolę w powodzeniu realizacji projektu ZIT będzie miał sprawny i czytelny system zarządzania tym instrumentem. Powinien on być oparty o zasadę partnerstwa oraz konsensusu w podejmowaniu najważniejszych decyzji, bez dominacji i uprzywilejowania jakiegokolwiek podmiotu.

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.