Jesteś tutaj: Home

Lewiatan w ostrych słowach o województwie i parlamentarzystach

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne czwartek, 30 styczeń 2014 22:32

Prezes Nadwiślańskiego Związku Pracodawców ,,Lewiatan” Roman Rogalski województwo kujawsko-pomorskie porównał do ściany wschodniej. Za największe wyzwania naszego województwa skazał budowę drogi ekspresowej S-5 oraz udrożnienie Wisły.

 

W czwartek w Urzędzie Wojewódzkim odbyło się spotkanie poświęcone aktualnej sytuacji systemu ochrony zdrowia w kujawsko-pomorskim oraz inwestycją infrastrukturalnym. Ważnym elementem dyskusji miała być obecność parlamentarzystów z całego województwa. Tak się jednak niestety nie stało.

 

- Widzimy doskonale, że droga S-5 nie interesuje posłów z Inowrocławia czy Włocławka. Pokazuje to, że oni drogę S-5 traktują jak sprawę tylko Bydgoszczy – mówił Roman Rogalski z Lewiatana. Nie lepiej wyglądała sytuacja z bydgoskimi parlamentarzystami, których gdy dyskutowano infrastrukturze było tylko dwóch (posłanka Piotrowska i poseł Krupa – posłankę Bańkowską i posła Latosa reprezentowali asystenci).

 

Nadwiślański Związek Pracodawców wraz z innymi tego typu organizacjami zrzeszającymi pracodawców z całej Polski wystosował kilka miesięcy temu petycję do premiera Donalda Tuska, w której podkreślane było znaczenie drogi ekspresowej S-5 dla rozwoju całego kraju.

- Chcieliśmy pokazać, że S-5 to nie jest tylko interes Bydgoszcz- podkreślał Rogalski.

 

W opinii Konfederacji Lewiatan droga ekspresowa S-5 ma duże znaczenie dla rozwoju portu w Gdańsku. Obecnie przedsiębiorcy z zachodnich województw wysyłają towar do portu w Hamburgu, gdzie dojechać bez problemu można autostradami – wyjaśniał Rogalski.  Jeżeli powstała by droga S-5 wybrali by oni port w Gdańsku.

 

Dla rozwoju  kujawsko-pomorskiego ważne jest w opinii Romana Rogalskiego także udrożnienie dolnej Wisły, którą transportowana byłaby część kontenerów z gdańskiego portu. Od każdego statku z poza Unii Europejskiej pobierane jest cło, którego kilka procent zasilało by budżet państwa.

 

Rogalski  stwierdził także, że kujawsko-pomorskie pod względem rozwoju gospodarczego plasuje się na poziomie ściany wschodniej, a na dodatek bezrobocie jest na drugim miejscu w kraju. W jego opinii jeżeli nie postawimy na rozwój infrastruktury sytuacja będzie się nadal pogarszać. 

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.