Jesteś tutaj: Home

Posłowie ponad podziałami popierają ZIT

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 26 luty 2014 11:45

Część z posłów z Parlamentarnego Zespołu Miłośników Ziemi Bydgoskiej wyraziło dzisiaj na konferencji prasowej solidarność ze staraniami bydgoskiego samorządu w sprawie Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Uważaliśmy i nadal uważamy, że rolę tę powinna pełnić Bydgoszcz i Prezydent Miasta Bydgoszczy – piszą do minister Elżbiety Bieńkowskiej bydgoscy parlamentarzyści, odnosząc się do kwestii podmiotu wiodącego w ZIT bydgosko-toruńskim.

 

Przypominamy, że propozycja budowania ZIT w oparciu o 19 wybranych na podstawie związków z Bydgoszczą lub Toruniem gmin wynika z ekspertyzy PAN, a nie działań polityków.

 

Parlamentarzyści uważają, że jeżeli nie uda się dość do porozumienia, to należy rozważyć alternatywny wariant powstanie dwóch ZIT w kujawsko-pomorskim.

 

Poseł Tomasz Latos na konferencji prasowej stwierdził jednak, że najlepszym rozwiązaniem jest jeden ZIT pod przewodnictwem Bydgoszczy. W konferencji wzięli udział także posłowie Anna Bańkowska SLD, Teresa Piotrowska PO i Łukasz Krupa TR.

 

W czasie dyskusji na sesji Rady Miasta tego stanowiska nie był wstanie zrozumieć radny Jacek Bukowski z SLD, który dziwił się, że nie podjęto należytej walki o powstanie dwóch ZIT-ów, tak jak rozwiązano to w województwie lubuskim.

 

- Chcemy być traktowani jako lider tego województwa. Bez rozwoju województwa będzie ono na końcu – tłumaczył twarde stanowisko Bydgoszczy prezydent Rafał Bruski dając do zrozumienia, że miasto będzie twardo trzymać dalej swojego stanowiska negocjacyjnego.

- Apeluje do samorządu Torunia. Mając na względzie dotychczasowe perypetie finansowe, nie niszczcie Bydgoszczy, bo bez niej ten region nie będzie się rozwijał – wtórował mu przewodniczący Rady Miasta Roman Jasiakiewicz.

 

Szerzej o inicjatywie parlamentarzystów oraz ich działaniu przez ostatni miesiąc w tej sprawie, jutro na Portalu Kujawskim. 

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.