Jesteś tutaj: Home

Rewolucja w zbiórkach publicznych już niedługo

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 31 marzec 2014 19:41

We wtorek prezydent Bronisław Komorowski złoży podpis pod ustawą nowelizującą zasady przeprowadzania zbiórek publicznych. Nie będzie już wymagane występowanie o zgodę na przeprowadzenie zbiórki, lecz wystarczy zgłoszenie jej za pomocą strony internetowej. Organizatorzy zbiórek nie będą musieli kupować ogłoszeń w prasie z podsumowaniem zbiórki.

Obecnie sposób przeprowadzania zbiórek publicznych regulują dość skomplikowane procedury zapisane w ustawie z 1933 roku, czyli jeszcze z przed II wojny światowej. Prowadzenie zbiórki w sposób niewłaściwy skutkować może odpowiedzialnością karną. Przez te ponad 80 lat Świat przeżył dość duży postęp techniczny, stąd też z inicjatywy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji Sejm przyjął nowe regulacje prawne.

 

Powstanie specjalnie serwis internetowy, na którym obywatele będą rejestrować fakt przeprowadzania zbiórki publicznej oraz rozliczać się z niej. Informacje te będą ogólnodostępne, w ten sposób zbiórki będą poddawane społecznej kontroli.

 

Natomiast do organizowania zbiórki gotówki i darów do puszek, skarbon, na ulicy wystarczy proste zgłoszenie na portalu internetowym. Tam też będą umieszczane sprawozdania ze zbiórek, tak aby każdy mógł się z nimi zapoznać i ocenić, czy zebrane datki i dary zostały właściwie rozdysponowane. Zgłoszenie będzie można wysłać drogą elektroniczną lub papierową – pojawi się ono na portalu w maksymalnie 3 dni (internetowo) lub 7 dni (dla zgłoszeń papierowych) – informuje Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.

 

Łatwiej będzie także prowadzić zbiórkę przez internet po przez kontro internetowe czy system PayPall. Na zbiórki internetowe także trzeba było do tej pory uzyskiwać pozwolenie - Po to, by zbierać pieniądze „w internecie” czyli np. przelewem na konto, gdzie przepływ środków jest automatycznie rejestrowany, nie będą wymagane żadne dodatkowe formalności – choć do tej pory ta forma zbierania wymagała uzyskania pozwolenia na zbiórkę. Zmiana ta ułatwi rozwój crowdfundingu w Polsce.

 

Crowdfunding oznacza wspieranie przez internautów rozwoju jakiegoś dzieła – m.in. wolnego oprogramowania, które można pobrać za darmo, a rozwija się dzięki wsparciu społeczności internautów. Dobrym przykładem jest tutaj chociażby bezpłatna przeglądarka internetowa Mozilla Firefox.

 

Nowe prawo będzie obowiązywać 3 miesiące od momentu opublikowania ustawy w Dzienniku Ustaw, czyli już za kilka tygodni.

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.