Jesteś tutaj: Home

W sprawie uboju rytualnego rolnicy grożą blokadami

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 26 czerwiec 2014 20:12

Samorządy rolnicze domagają się przywrócenia możliwości prawnego stosowania uboju rytualnego, który został zakazany kilka miesięcy temu z powodu protestów organizacji walczących o prawa zwierząt. Zdaniem rolników traci na tym Polska gospodarka, stąd też domagają się zmian w prawodawstwie, w przeciwnym przypadku może dojść do protestów i blokad dróg.

Postulat przywrócenia uboju rytualnego wystosował też Instytut Rozwoju Rolnictwa im. Władysława Grabskiego - Ubój koszerny i halal stanowił podstawę dla 10 proc. naszego eksportu drobiu, oraz prawie jedną trzecią eksportu wołowiny – wyjaśnia nam prezes Marcin Wroński - Rolnicy w ten sposób stracili cześć swoich przychodów i w mniejszym stopniu wykorzystują potencjał, który mają w gospodarstwach. Niektóre polskie zakłady wywożą bydło do Słowacji i Czech, gdzie nie ma zakazu uboju.

 

W czwartek w Sejmie miał był głosowany wniosek o wstrzymanie prac nad ustawą przygotowanej przez kółka rolnicze. Ostatecznie ten punkt nie znalazł się w porządku głosowań i ma być rozpatrywany wkrótce.

 

Pod względem produkcji wieprzowiny kujawsko-pomorskie zajmuje drugie miejsce w Polsce zaraz za wielkopolskim. W przypadku wołowiny jesteśmy czwartym producentem w kraju.

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 05.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –241

- stwierzone zgony - 2

- liczba osób hospitalizowanych – 176

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 12477

- liczba osób objętych nadzorem – 949

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów