Jesteś tutaj: Home

UPR: Więcbork przykładem zadłużania gminy i wyprzedaży majątku poniżej wartości

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Regionalne wtorek, 22 lipiec 2014 16:53

Prezes Unii Polityki Realnej Bartosz Józwiak w czasie konferencji prasowej przed delegaturą Urzędu Marszałkowskiego w Bydgoszczy wraz z wiceprezesem Tomaszem Pióro mówili o trudnej sytuacji Więcborka (powiat sępoleński) z powodu złego korzystania z funduszy unijnych. Zapowiedzieli także start ugrupowaniach w wyborach do sejmiku.

- Więcbork jest wzorcowym przykładem tego jak pęd do wykorzystania unijnych pieniędzy przyczynia się do tego, że gospodarka finansowa gminy prowadzona jest w sposób nieprzemyślany – wyjaśniał wiceprezes UPR Tomasz Pióro, a zarazem członek Rady Decyzyjnej Ruchu Narodowego, który zajmuje się bezpośrednio tematyką samorządową.

 

- Gminy zadłużając się ponad miarę, aby móc dopiąć budżet i obsłużyć dług, muszą wyzbywać się swojego mienia, to z kolei nastarcza kolejne trudności. Jeżeli się ma nóż na gardle to niestety tego korzystnie sprzedać nie można – kontynuował Pióro.

- To jest życie na kredyt kolejnych pokoleń. Kiedyś to zadłużenie trzeba będzie spłacić, to są elementy bardzo istotne, w których chcielibyśmy pewne rzeczy zmienić – wyjaśniał prezes UPR Bartosz Józwiak.

 

W ubiegłym roku dużo społecznych emocji w Więcborku budziła sprzedaż budynku przychodni, władze tłumaczyły to koniecznością pozyskania funduszy na dopięcie budżetu. W październiku na posiedzeniu Komisji Finansów Rady Gminy jej przewodniczący Henryk Szwochert stwierdził, że sytuacja finansowa Więcborka jest trudna.

 

H. Szwochert stwierdził, że źle się dzieje, że musimy sprzedawać ośrodek zdrowia, a zapewnienie tej opieki ma w obowiązku Burmistrz. Jakie skutki to przyniesie zobaczymy. Nikt nie chce powiedzieć dlaczego to ma miejsce – dlatego, że jesteśmy zadłużeni. W tym roku nie możemy zamknąć budżetu z powodu 500 tys. zł. Jak spłacimy kredyt, który ma być spłacony do 2028 r? Nie będziemy mieli co sprzedawać? Widzę to czarno – nie ma innej możliwości. Trzeba to sprzedać. Trzeba się było zastanowić wcześniej, kiedy braliśmy kredyt. Jeśli 50% dostajemy z Unii Europejskiej, a 50% mamy środków własnych to pięknie, ale jeśli bierzemy kredyt i jeśli kredyt spłacamy kredytem to już źle – czytamy w oficjalnym protokole z posiedzenia komisji.

 

Ruch Narodowy do sejmików

Bartosz Józwiak poinformował, że jego ugrupowanie razem z Ruchem Narodowym zamierza wystawić reprezentacje do wszystkich sejmików. I choć dla tych środowisk kujawsko-pomorskie jest trudnym regionem, to narodowcy będą chcieli pokazać się z jak najlepszej strony. Na poziomie gminnym niewykluczane są koalicje z Polską Razem lub Solidarną Polską. Józwiak nie wyraził natomiast chęci współpracy z PiS-em i Nową Prawicą.

 

- Program PiS jest bardzo daleki od naszego, stąd też nie byliśmy zainteresowani w udziale na temat rozmów w sprawie jednoczenia prawicy - wyjaśnił prezes Unii Polityki Realnej.

 

Dzisiaj w Świeciu odbywa się Statutowa Konwencja UPR.

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.