Jesteś tutaj: Home

Kozłowska w sprawie techników medycznych

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 28 lipiec 2014 20:01

Jeżeli projekt przygotowywanego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej rozporządzenia wejdzie w życie, to za 2 lata nie będzie prowadzony już nabór przez technika na zawody: technik farmaceutyczny, asystentka stomatologa oraz opiekunka dziecięca. Uprawnienia do wykonywania tych zawodów będzie można zdobyć tylko po przez ukończenie studiów wyższych.

Obecnie istnieje tylko projekt takiego rozporządzenia i o jego wejściu w życie zdecyduje ostatecznie ministerstwo. Usunięcia tych trzech zawodów z katalogu szkolnictwa średniego chcą uczelnie wyższe, które w ten sposób chcą pozyskać dodatkowych studentów. Nie podoba się to jednak szkołom średnim, stąd też negatywne stanowisko w tej sprawie zabrała dyrektor Centrum Kształcenia Ustawicznego. W czerwcu stanowisko broniące szkolnictwa zawodowego wyraził także Sejmik naszego województwa.

 

Posłanka Iwona Kozlowska zwróciła się natomiast z interpelacją do minister Joanny Kluzik-Rostowskiej, w której wypytuje o dokładne plany resortu.

 

Zdaniem inicjatora stanowiska Sejmiku radnego Marka Witkowskiego wprowadzenie tego rozporządzenia w życie uderzyłoby głównie w osoby, które z powodu wypalenia zawodowego będą chciały się przekwalifikować na których z tych trzech kierunków. Konieczność odbycia kilkuletnich studiów może wiele osób zniechęcić do takiego kroku.

 

W Bydgoszczy kierunek technika farmacji prowadzi obecnie VIII Liceum Ogólnokształcące.

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.