Jesteś tutaj: Home

Marszałek ocenia perspektywy gospodarcze kujawsko-pomorskiego jako optymistyczne

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 27 październik 2014 13:15

Dzisiaj po raz ostatni obradował Samorząd Województwa IV kadencji. W trakcie tych obrad marszałek Piotr Całbecki podsumowywał ostatnie 4 lata. Przyznał on, że poziom bezrobocia jest na pewno piętą achillesową kujawsko-pomorskiego, choć w jego opinii perspektywy gospodarcze są dobre.

- Większość danych pokazuje rozwój województwa, co prawda nie ze względu bezrobocia, które jest naszą piętą achillesową – wyjaśniał marszałek Piotr Całbecki. W opinii lidera Zarządu Województwa mamy dobre wskaźniki PKB, co sprawia, że z nadzieją możemy patrzeć w przyszłość.

 

- Miejsca pracy można tworzyć w oparciu o dobrze funkcjonujące przedsiębiorstwa w naszym województwie, a tych nie brakuje – kontynuował Całbecki - Trzeba zwrócić uwagę w przyszłości na kształcenie zawodowe, aby absolwent po liceum czy studiach nie kierował pierwszych kroków do urzędów pracy.

 

Odnosząc się do tego, że poziom stopy bezrobocia w kujawsko-pomorskim jest drugi najwyższy w kraju tłumaczył - Tutaj rzeczywiście mamy drugie miejsce od końca, ale zachodniopomorskie, warmińsko-mazurskie, czy lubuskie mają podobne bezrobocia, więc nie można mówić, że dzieli nas przepaść do innych.

 

Marszałek stwierdził, że według badań Eurostatu w 2013 roku znajdowaliśmy się na trzecim miejscu od końca, a nie drugim. W jego opinii przygotowywane przez Unię Europejską statystyki bardziej przedstawiają problem realnego bezrobocia, gdyż zliczani są tylko bezrobotni chcący znaleźć pracę.

 

Podsumowując 4 lata Piotr Całbecki nawiązał też do inwestycji drogowych – przypomniał, że wybudowano autostradę A1, że zapadły decyzje o budowie S-5 oraz obwodnic Inowrocławia i Brodnicy.

 

- To są fakty – mówił marszałek.

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.