Jesteś tutaj: Home

Marszałek ocenia perspektywy gospodarcze kujawsko-pomorskiego jako optymistyczne

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 27 październik 2014 13:15

Dzisiaj po raz ostatni obradował Samorząd Województwa IV kadencji. W trakcie tych obrad marszałek Piotr Całbecki podsumowywał ostatnie 4 lata. Przyznał on, że poziom bezrobocia jest na pewno piętą achillesową kujawsko-pomorskiego, choć w jego opinii perspektywy gospodarcze są dobre.

- Większość danych pokazuje rozwój województwa, co prawda nie ze względu bezrobocia, które jest naszą piętą achillesową – wyjaśniał marszałek Piotr Całbecki. W opinii lidera Zarządu Województwa mamy dobre wskaźniki PKB, co sprawia, że z nadzieją możemy patrzeć w przyszłość.

 

- Miejsca pracy można tworzyć w oparciu o dobrze funkcjonujące przedsiębiorstwa w naszym województwie, a tych nie brakuje – kontynuował Całbecki - Trzeba zwrócić uwagę w przyszłości na kształcenie zawodowe, aby absolwent po liceum czy studiach nie kierował pierwszych kroków do urzędów pracy.

 

Odnosząc się do tego, że poziom stopy bezrobocia w kujawsko-pomorskim jest drugi najwyższy w kraju tłumaczył - Tutaj rzeczywiście mamy drugie miejsce od końca, ale zachodniopomorskie, warmińsko-mazurskie, czy lubuskie mają podobne bezrobocia, więc nie można mówić, że dzieli nas przepaść do innych.

 

Marszałek stwierdził, że według badań Eurostatu w 2013 roku znajdowaliśmy się na trzecim miejscu od końca, a nie drugim. W jego opinii przygotowywane przez Unię Europejską statystyki bardziej przedstawiają problem realnego bezrobocia, gdyż zliczani są tylko bezrobotni chcący znaleźć pracę.

 

Podsumowując 4 lata Piotr Całbecki nawiązał też do inwestycji drogowych – przypomniał, że wybudowano autostradę A1, że zapadły decyzje o budowie S-5 oraz obwodnic Inowrocławia i Brodnicy.

 

- To są fakty – mówił marszałek.

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 199

 

Stan na dzień 03.04.2020 r.:

- liczba osób hospitalizowanych – 156

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 11284

- liczba osób objętych nadzorem – 1150

 

- liczba pobranych próbek – 3030

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów