Jesteś tutaj: Home

Jedenastu kandydatów na prezydenta

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 27 marzec 2015 10:23

O północy minął termin, w którym kandydaci na prezydenta RP musieli w Państwowej Komisji Wyborczej okazać 100 tys. podpisów z poparciem obywateli. Tej sztuki udało się dokonać jedenastu kandydatom, na których głosować będziemy mogli w dniu 10 maja w wyborach powszechnych. Jeżeli tego dnia żaden z kandydatów nie uzyska poparcia na poziomie przynajmniej 50%, to w dniu 24 maja odbędzie się II tura.

Do rywalizacji z ubiegającym się o reelekcję prezydentem Bronisławem Komorowskim stanęło zatem dziesięciu kandydatów, którzy reprezentują różne środowiska, głównie prawicowe, gdyż części kandydatów lewicy nie udało się uzbierać podpisów.

 

O fotel prezydenta będzie walczył zatem kandydat PiS i Zjednoczonej Prawicy Andrzej Duda, reprezentująca SLD Magdalena Ogórek, kandydat PSL Adam Jarubas oraz Janusz Palikot.

 

Pozostali kandydacie to przedstawiciele komitetów, które nie mają reprezentacji w parlamencie. Dwóch kandydatów wystawia partia Kongres Nowej Prawicy – Janusza Korwin-Mikke i Jacka Wilka. Ta sytuacja nietypowa związana jest z tym, że nowa partia Korwin-Mikke o nazwie KORWIN nie została zarejestrowana przez sąd, natomiast jego członkostwo w poprzedniej partii jeszcze nie wygasło.

 

Prezydentem chce zostać także muzyk Paweł Kukiz, przedstawiciel Ruchu Narodowego Marian Kowalski, monarchista Grzegorz Braun oraz kandydat Demokracji Bezpośredniej Paweł Tanajo.

 

Lewicowe kandydatki: Anna Grodzka i Wanda Nowicka nie uzbierały wymaganej liczby podpisów.

 

Przez najbliższe tygodnie odbywać będzie się bardziej zaawansowana kampania wyborcza niż do tej pory. Obecny dzisiaj w Bydgoszczy Jarosław Gowin wyraził jednak pogląd, że obecnie prowadzona kampania jest zbyt mało merytoryczna.

 

 

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.