Jesteś tutaj: Home

Susza dotknęła Kujawy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne piątek, 12 czerwiec 2015 15:49

Niski poziom opadów deszczu na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego doprowadził do stanu klęski. Wojewoda oraz przedstawiciele organizacji rolniczych apelują o powoływanie gminnych zespołów do spraw szacowania strat, gdyż w ten sposób w przyszłości będzie możliwa pomoc dla rolników poszkodowanych klęską. Dużej części upraw w naszym regionie nie uda się jednak uratować.

W momencie, gdy w Urzędzie Wojewódzkim odbywał się briefing prasowy na niebie pojawiły się szare chmury, pojawiła się wówczas nadzieja, że deszcz spadnie, gdyż jego brak wywołał w ostatnim czasie dość duże straty w uprawach. Do tego dochodzi kwestia niezbyt urodzajnych gleb w województwie kujawsko-pomorskim.

 

Stan suszy w naszym województwie stwierdził już Instytut Nawożenia i Gleboznawstwa. Na wniosek rolników czynności administracyjne podjęła wojewoda. Reprezentujący rolniczych działaczy Wojciech Mojzesowicz podziękował wojewodzie za szybkie działania i jednocześnie zaapelował do wójtów i burmistrzów o szybkie powołanie gminnych zespołów, które badały by szkody wyrządzone przez suszę. Będzie to bowiem podstawa, aby poszkodowani mogli w przyszłości wnioskować o pomoc. Do tego apelu dołączył się Dyrektor Generalny Urzędu Wojewódzkiego Andrzej Baranowski.

 

Na co będą mogli liczyć rolnicy?

Poszkodowani, których straty będą przez gminne zespoły udokumentowane, będą mieli podstawę, aby wnioskować o preferencyjne kredyty na utrzymanie produkcji, odroczenie płatności kredytów, odroczenie płatności względem KRUS oraz z tytułu dzierżawy gruntów rolnych.

 

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.