Jesteś tutaj: Home

13 grudnia roku pamiętnego

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne czwartek, 13 grudzień 2012 12:49

Na polecenie Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego 13 grudni 1981 roku na terenie całej Polski wprowadzono stan wojenny. Zaostrzone zostały kary, zakazano zgromadzeń publicznych, wprowadzono godzinę milicyjną, a nieposłusznych internowano.

Zaczęło się już 12 grudnia wieczorem, funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej i Służby Bezpieczeństwa internowali osoby które przez władze były uważane jako potencjalne zagrożenie dla ustroju.

 

Wśród osób internowanych był Jan Perejczuk, który zasiadał wówczas w zarządzie bydgoskiej ,,Solidarności”. W więzieniu spędził rok, poznał tam między innymi śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego - Faszyzm po II wojnie światowej rozliczono, nie zrobiono tego już jednak ze zbrodniami komunizmu. Odnoszę wrażenie, że komunizm jest pod ochroną – powiedział wczoraj na konferencji prasowej.

 

Chodzi o przyszłość Polski, o którą moje pokolenie walczyło na wszystkich frontach wojny, oddając najlepsze lata swojego życia. Ogłaszam, że w dniu dzisiejszym ukonstytuowała się Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. Rada Państwa w zgodzie z postanowieniami konstytucji wprowadziła dziś o północy stan wojenny na obszarze całego kraju – mówił w orędziu do narodu generał Wojciech Jaruzelski.

Oficjalnym powodem tej decyzji była pogarszająca się sytuacja w kraju przejawem której było brak żywności w sklepach. Tę decyzje argumentowano także groźbą interwencji państw Układu Warszawskiego w Polsce.

 

Wraz z wprowadzeniem stanu wojennego społeczeństwu narzucone zostały nowe rygory: zakaz publicznych zgromadzeń, godzina milicyjna, działalność stowarzyszeń została zawieszona. Legalnie funkcjonować mogła tylko jedna organizacja – PZPR. Zaostrzone zostały kary.

 

Już tego dnia rozpoczęły się pierwsze strajki protestacyjne.  W kościele ojców Jezuitów w Bydgoszczy odprawiona została pierwsza msza w intencji Ojczyzny.

 

14 grudnia

Do protestów dołączały kolejne zakłady, wedle danych MSW objęły one tego dni  199 zakładów.


W czasie trwania stanu wojennego łącznie internowano 10 tys. osób. Ten okres wielu  Polaków przypłaciło utratą zdrowia lub życia.

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.