Jesteś tutaj: Home

Czy Sejm odrzuci metropolitarną poprawkę Senatu?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne niedziela, 04 październik 2015 20:20

W ubiegłym tygodniu Senat zdecydował, że związki metropolitarne będą mogły obszary liczące przynajmniej 350 tys. mieszkańców, a nie jak wcześniej planowano 500 tys. Otwiera to Toruniowi teoretyczną drogą do swojej metropolii, ale ta poprawka ma znaczenie także dla Białegostoku, Lublina i Kielc.

Pod koniec tygodnia rozpocznie się ostatnie posiedzenie Sejmu VII kadencji, najprawdopodobniej w jego programie znajdą się poprawki Senatu. Na chwilę obecną nie jest znane oficjalne stanowisko rządu w sprawie tych poprawek. Inicjatorzy ustawy metropolitarnej mogą jednak wnioskować o ich odrzucenie, gdyż przewracają one porządek w ustawie wypracowanej przez Sejm.

 

Może zabraknąć jednak większości dla odrzucenia poprawek Senatu. Bardzo jest prawdopodobne, że zostaną one poparte przez PiS, gdyż główni beneficjenci senackich poprawek to ściana wschodnia – Kielce, Białystok i Lublin. Być może w podobny tok rozumowania pójdzie PSL lub SLD. Głosowanie przeciwko tej poprawce może być bowiem źle odebrane przez społeczności tych miast przed wyborami.

 

Głosowań nad poprawkami senackimi w Sejmie spodziewać się możemy w piątek.

 

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 04.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –224

- liczba osób hospitalizowanych – 162

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 11988

- liczba osób objętych nadzorem – 1031

- liczba pobranych próbek – 3499

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów