Jesteś tutaj: Home

Chaos przy szacowaniu strat spowodowanych suszą w regionie

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne wtorek, 13 październik 2015 15:51

W tym roku rolników dotknęła szczególnie dotkliwa susza. Rząd zadeklarował wsparcie pieniężne dla poszkodowanych, ale najpierw należy wykonać prace związane z oszacowaniem strat. W naszym województwie w wielu gminach ma miejsce chaos, za który radny wojewódzki Marek Witkowski wini wojewodę.

 

Zadanie szacowania strat w uprawach spadło na samorządy gminne. Te opierały się natomiast o zalecenia z Urzędu Wojewódzkiego, które jak się później okazało nie odzwierciedlały interesów rolników.

 

- Dzwonią do mnie rolnicy z gminy Sicienko, gminy Koronowo oraz mam liczne odwiedziny moich sąsiadów w Więcborku – tłumaczył na konferencji prasowej radny wojewódzki Marek Witkowski. Problem dotyczy jednak znacznie większej części województwa, gdyż do naszej redakcji docierają także sygnały z południowych powiatów.

 

- Poszedłem do gminy Więcbork i okazało się, że śledząc tylko niektóre pisma kierowane z urzędu wojewódzkiego do gminy, w sprawie funkcjonowania komisji, co należy szacować, w jakim trybie i kiedy, mam nieodparte wrażenie, że kolejne pisma tak naprawdę powodowały bałagan. Efekt jest taki, że gmina która wzorcowo szła po ścieżce z pism pani wojewody, stosowała się do jej poleceń uzyskała taki efekt – 129 rolników, na blisko 1,5 tys. hektarów, nie otrzymało oszacowania szkód w uprawach zbożowych. W innych gminach działo się zupełnie inaczej, np. Sośno po telefonie jednego z posłów z PSL szacowało wszystko, w tym czasie, gdy gmina Więcbork szacowała tylko niektóre szkody – wyjaśniał radny Marek Witkowski.

 

- Politycy wyprzedzali pisma urzędowe i tworzyło to niepotrzebny bałagan. Zupełnie inaczej do sprawy podeszli ludzie z Sępólna Krajeńskiego, którzy szacowali od początku wszystkie straty – ocenia Witkowski i pyta publicznie wojewodę - Dzisiaj należy zadać pytanie wojewodzie Ewie Mes - co ma zamiar zrobić z poszkodowanymi rolnikami?

 

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.