Jesteś tutaj: Home

Młodzi chcą stanowczych zmian w funkcjonowaniu województwa

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne środa, 16 styczeń 2013 01:53

Wczoraj dobiegły końca konsultacje społeczne nad strategią rozwoju województwa do 2020 roku. Wspólny głos w tej sprawie, ponad podziałami partyjnymi, wystosowało kilka bydgoskich młodzieżowych, w którym z cala stanowczością krytykują dotychczasową politykę marszałka województwa.

 

W naszej opinii rozdział środków w perspektywie budżetowej 2007–2013 prowadzony przez samorząd województwa należy ocenić krytycznie. Prowadzona polityka okazała się nieskuteczna, co pokazuje chociażby wskaźnik bezrobocia, który jest wyższy od średniej krajowej – czytamy w opinii pod którą podpisały się grupy młodzieżowe: Ruchu Palikota, SLD, PiS, Solidarnej Polski oraz bydgoskie koło Młodzieży Wszechpolskiej i Instytut Rozwoju Bydgoszczy.

 

Liczymy, że przed opracowaniem nowej strategii rozwoju Kujawsko-Pomorskiego władze wojewódzkie należycie przeanalizują zjawiska, które doprowadziły do takiego stanu i wyciągną z nich odpowiednie wnioski. Nasze oczekiwania są tym większe z powodu, że to nasze pokolenie za kilka lat będzie musiało wziąć odpowiedzialność za przyszłość regionu - czytamy dalej.

 

Zmiany jakie powinny nadejść to przede wszystkim zwrócenie większej uwagi na opracowania Polskiej Akademii Nauk, które wskazują, że Bydgoszcz naturalnie ciąży w kierunku powiatów inowrocławskiego i nakielskiego. Dotychczasowa polityka marszałka, który w opinii młodych działaczy próbuje sztucznie kreować politykę Bydgoszcz w kierunku wschodnim prowadzi do - marginalizacji powiatów: tucholskiego, sępoleńskiego i nakielskiego oraz wpłynęło negatywnie na rynek pracy. Warto zauważyć, że co piąta osoba pracująca w powiecie nakielskim dojeżdża każdego dnia do Bydgoszczy.

 

Młodzi twierdzą, że jeżeli marszałek chce realizować główne założenia nowej strategii, czyli walkę z bezrobociem i migracja młodych ludzi do innych województw oraz państw, to powinien wymienioną wyżej kwestie potraktować poważnie.

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.