Jesteś tutaj: HomeEurowyboryPowoli klarują się listy wyborcze

Powoli klarują się listy wyborcze

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Wybory do Parlamentu Europejskiego czwartek, 07 marzec 2019 00:43
Powoli klarują się listy wyborcze Fot: European Parlament

Do tej pory wprost liderów list do Parlamentu Europejskiego przedstawiło tylko Prawo i Sprawiedliwość. Jeżeli chodzi o pozostałe formacje planujące wystartować w majowych wyborach to mamy bardziej lub mniej zaawansowane spekulacje, w zależności od etapu układania list na jakim znajduje się dana koalicja.

Liderem listy PiS w województwie kujawsko-pomorskim będzie pełniący mandat posła do Parlamentu Europejskiego Kosma Złotowski. Z drugiego miejsca startować będzie natomiast poseł Tomasz Latos. I na tym oficjalne informacje się kończą – z naszych ustaleń wynika, że na liście zobaczymy też radnego wojewódzkiego Przemysław Przybylskiego (Toruń), który wystartuje najprawdopodobniej z trzeciego miejsca. Na liście znaleźć ma się też poseł Bartosz Kownacki, radny wojewódzki Wojciech Jaranowski (Włocławek), radny inowrocławski Marcin Wroński (Inowrocław, jako przedstawiciel Porozumienia Gowina), Ireneusz Stachowiak (Inowrocław, jako przedstawiciel Solidarnej Polski), pojawia się też nazwisko Katarzyny Sławińskiej-Kaczmarek (Świecie).

 

Jeżeli chodzi o Koalicję Obywatelską to niemal pewne jest, iż listę otworzy były Marszałek Sejmu Radosław Sikorski. Z drugiego miejsca najprawdopodobniej wystartuje europoseł Janusz Zemke, ale spekuluje się, że być może to miejsce przypadnie innemu koalicjantowi, np. toruńskiej posłańce z partii Ryszarda Petru Joannie Scheuring-Wielgus. PSL zapewne wystawi tradycyjnie posła Eugeniusza Kłopotka. Nie wiadomo czy na start zdecydują się reprezentujący nasze województwo w Brukseli i Strasburgu od samego wejścia Polski do Unii Europejskiej europoseł Tadeusz Zwiefka.

 

Jeżeli chodzi o Kukiz15, to najprawdopodobniej ,,jedynką” będzie któryś z posłów. Wszystko wskazuje na to, że będzie to poseł Paweł Szramka z Brodnicy.

 

Swoje listy buduje również Wiosna Roberta Biedronia. Naturalną kandydatką wydaje się Monika Gotlibowska z Torunia, będąca liderką wojewódzką tej formacji.

 

Wczoraj do Konfederacji (wspólny projekt polityczny partii Janusza Korwin-Mikke, Ruchu Narodowego, Liroya Marca, środowisk pro life) dołączyła Federacja Marka Jakubiaka. Powiększenie koalicji może pomóc w znalezieniu lidera listy w kujawsko-pomorskim, okręgu niezbyt atrakcyjnym, w którym nikt nie garnie się do kandydowania. Wszystko wskazuje na to, że liderem będzie właśnie przedstawiciel formacji Jakubiaka. Może być to aktywny w Bydgoszczy regionalista Krzysztof Drozdowski, ale też jak się dowiedzieliśmy, rozważany jest scenariusz ze startem współpracującym ostatnio z Jakubiakiem, byłym posłem Arturem Zawiszą.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj