Jesteś tutaj: HomeEurowyboryZdaniem Marcina Palade cztery nazwiska w walce o mandaty

Zdaniem Marcina Palade cztery nazwiska w walce o mandaty

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Wybory do Parlamentu Europejskiego poniedziałek, 01 kwiecień 2019 00:17

Specjalizujący się w badaniach opinii publicznej Marcin Palade, którego analizy są dość wysoko oceniane, przedstawiła na Twitterze preferencje wyborcze na sobotę 30 marca. Jest to o tyle ciekawy sondaż, gdyż autor podjął się trudnego zadania zbadania również preferencji wewnątrz okręgów wyborczych.

 

Według tego sondażu w skali kraju wybory wygra PiS z poparciem 42,3%, co da tej partii 24 mandaty. Koalicja Europejska z poparciem 38,8% miałaby zdobyć 22 mandaty. Udział w podziale mandatów wzięłaby jeszcze Wiosna (6,5%) oraz Kukiz15 (5,6%) - oba te komitety zdobyłyby po 3 mandaty. Najwyższy wynik pod progiem wyborczym notuje Konfederacja (Korwin, Ruch Narodowy, Braun, Liroy) 3,6%.

 

W okręgu nr 2 obejmującym województwo kujawsko-pomorskie, jak można się domyśleć przypadają 2 mandaty, po jednym dla PiS i Koalicji Europejskiej. W naszym województwie Koalicja Europejska wygrywa z PiS-em w stosunku 43% do 39,3%. Wiosna notuje 6,2%, ale bez szans na mandat.

 

Zdaniem Marcina Palade faworytami do mandatu są liderzy list: Radosław Sikorski i Kosma Złotowski. Walkę z nimi mogą podjąć Janusz Zemke i Tomasz Latos. Autor badania zatem w przypadku PiS widzi walkę pomiędzy kandydatami z Bydgoszczy o mandat.

 

Komentarze

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.