Jesteś tutaj: HomeEurowyborySondaże pokazują wzmocnienie się lewicy w Parlamencie Europejskim

Sondaże pokazują wzmocnienie się lewicy w Parlamencie Europejskim

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Wybory do Parlamentu Europejskiego wtorek, 16 kwiecień 2019 10:08
Sondaże pokazują wzmocnienie się lewicy w Parlamencie Europejskim Fot: European Parlament

W ciągu ostatniego tygodnia w sondażu Poll of Polls wzmocniła się frakcja Sojuszu Postępowców i Socjalistów (S&D), która może liczyć na 148 w Parlamencie Europejskim, liderująca Europejska Partia Ludowa (EPP) ma natomiast 177 mandatów. Wzmocniło się też ALDE po wejściu w sojusz z francuskim prezydentem Emmanuelem Macrone.

 

Z punktu widzenia obserwatorów polskiej polityki dostrzegamy jednak pewną nieścisłość, bowiem są to wyniki zakładające, że wszystkie mandaty zdobyte przez Koalicję Europejską wzmocnią EPP, a jak deklarowali politycy SLD, zamierzają oni po wyborach być nadal związani z S&D. Sondaż uwzględnia pozostanie Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej (według najnowszych ustaleń do brexitu ma dojść dopiero jesienią, czyli wybory do PE będą w tym kraju przeprowadzone), co oznacza zmniejszenie mandatów dla Polski do 51. Formalnie wybierzemy 52 posłów, natomiast deputowany z najsłabszym mandatem zostanie europosłem dopiero po wyjściu Brytyjczyków.

 

Sondaż Poll of Polls z 15 kwietnia

Najnowszy sondaż Poll of Polls i dużo ciekawych zmian od ostatniego tygodnia: 1. Dalsze widoczne wzmacnianie się socjalistów z S&D 2. Wzmocnienie ALDE po wejsciu do współpracy z partią Emannuela Marcona. Widoczne wzmocnienie polityczne lewicy i postępowców. 3. Debiut w sondaży frakcji włoskiego polityka Salvini 4. W Polsce osłabienie PiS i wzmocnienie KE 5 Konfederacja pierwszy raz mandatami, natomiast Kukiz15 pod progiem.

Opublikowany przez Portal Kujawski Poniedziałek, 15 kwietnia 2019

ECR tworzony przez PiS i brytyjskich torysów (Partia Konserwatywna) jako czwarta siła może liczyć na 64 mandaty. Pierwszy w sondażu Poll of Polls pojawił się sojusz Salviniego, eurosceptyków z Włoch, którzy może liczyć na 48 mandatów, z tego na 27 w samych Włoszech i 10 w Niemczech.

 

Największą siłą w EPP będzie CDU Angeli Merkel (29 mandatów), na drugim miejscu znajdzie się Koalicja Europejska z 20 mandatami, przy założeniu, że żadnego mandatu nie weźmie SLD ani Zieloni Jeżeli chodzi o S&D to po 17 mandatów frakcja zdobędzie w Niemczech i we Włoszech. Bastionem sojuszu ALDE z Marconem będzie jak łatwo się domyśleć Francja, gdzie ta frakcja zdobywa według tego sondażu 22 mandaty.

 

W Polsce sondaż Poll of Polls daje 22 mandaty dla PiS-u (tydzień temu było to 25) z poparciem 39,9%, oraz 20 dla Koalicji Europejskiej (ta nazwa w tym sondażu pojawia się pierwszy raz) z poparciem 37,8%. Na 4 mandaty może liczyć Wiosna Biedronia i 3 mandaty Konfederacja, dla której jest to debiut ponad progiem w tym sondażu. Wcześniej 3 mandaty miał Kukiz15, który minimalnie przekracza próg, ale nie bierze udziału w podziale mandatów (poparcie 5,02%).

 

Jak wynika z zestawienia formacje proeuropejskie mogą liczyć na 456 mandatów, natomiast eurosceptyczne na 235. W przypadku 60 mandatów autorzy sondażu wskazują jako nieokreśleni.

 

Zestawienie sondaży Poll of Polls prezentujemy na naszym koncie Facebook-owym w każdy poniedziałek. Za dwa tygodnie przedstawimy je jednak ostatni raz, uważamy bowiem, iż w ostatnich tygodniach przed wyborami nie powinno się publikować sondaży, gdyż może to służyć wypaczaniu ich wyników.

 

Komentarze

 

19 kwietnia 1346 roku król Kazimierz III Wielki nadał Bydgoszczy prawa miejskie.

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.