Jesteś tutaj: HomeEurowyborySondaże pokazują wzmocnienie się lewicy w Parlamencie Europejskim

Sondaże pokazują wzmocnienie się lewicy w Parlamencie Europejskim

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Wybory do Parlamentu Europejskiego wtorek, 16 kwiecień 2019 10:08
Sondaże pokazują wzmocnienie się lewicy w Parlamencie Europejskim Fot: European Parlament

W ciągu ostatniego tygodnia w sondażu Poll of Polls wzmocniła się frakcja Sojuszu Postępowców i Socjalistów (S&D), która może liczyć na 148 w Parlamencie Europejskim, liderująca Europejska Partia Ludowa (EPP) ma natomiast 177 mandatów. Wzmocniło się też ALDE po wejściu w sojusz z francuskim prezydentem Emmanuelem Macrone.

 

Z punktu widzenia obserwatorów polskiej polityki dostrzegamy jednak pewną nieścisłość, bowiem są to wyniki zakładające, że wszystkie mandaty zdobyte przez Koalicję Europejską wzmocnią EPP, a jak deklarowali politycy SLD, zamierzają oni po wyborach być nadal związani z S&D. Sondaż uwzględnia pozostanie Wielkiej Brytanii w Unii Europejskiej (według najnowszych ustaleń do brexitu ma dojść dopiero jesienią, czyli wybory do PE będą w tym kraju przeprowadzone), co oznacza zmniejszenie mandatów dla Polski do 51. Formalnie wybierzemy 52 posłów, natomiast deputowany z najsłabszym mandatem zostanie europosłem dopiero po wyjściu Brytyjczyków.

 

Sondaż Poll of Polls z 15 kwietnia

Najnowszy sondaż Poll of Polls i dużo ciekawych zmian od ostatniego tygodnia: 1. Dalsze widoczne wzmacnianie się socjalistów z S&D 2. Wzmocnienie ALDE po wejsciu do współpracy z partią Emannuela Marcona. Widoczne wzmocnienie polityczne lewicy i postępowców. 3. Debiut w sondaży frakcji włoskiego polityka Salvini 4. W Polsce osłabienie PiS i wzmocnienie KE 5 Konfederacja pierwszy raz mandatami, natomiast Kukiz15 pod progiem.

Opublikowany przez Portal Kujawski Poniedziałek, 15 kwietnia 2019

ECR tworzony przez PiS i brytyjskich torysów (Partia Konserwatywna) jako czwarta siła może liczyć na 64 mandaty. Pierwszy w sondażu Poll of Polls pojawił się sojusz Salviniego, eurosceptyków z Włoch, którzy może liczyć na 48 mandatów, z tego na 27 w samych Włoszech i 10 w Niemczech.

 

Największą siłą w EPP będzie CDU Angeli Merkel (29 mandatów), na drugim miejscu znajdzie się Koalicja Europejska z 20 mandatami, przy założeniu, że żadnego mandatu nie weźmie SLD ani Zieloni Jeżeli chodzi o S&D to po 17 mandatów frakcja zdobędzie w Niemczech i we Włoszech. Bastionem sojuszu ALDE z Marconem będzie jak łatwo się domyśleć Francja, gdzie ta frakcja zdobywa według tego sondażu 22 mandaty.

 

W Polsce sondaż Poll of Polls daje 22 mandaty dla PiS-u (tydzień temu było to 25) z poparciem 39,9%, oraz 20 dla Koalicji Europejskiej (ta nazwa w tym sondażu pojawia się pierwszy raz) z poparciem 37,8%. Na 4 mandaty może liczyć Wiosna Biedronia i 3 mandaty Konfederacja, dla której jest to debiut ponad progiem w tym sondażu. Wcześniej 3 mandaty miał Kukiz15, który minimalnie przekracza próg, ale nie bierze udziału w podziale mandatów (poparcie 5,02%).

 

Jak wynika z zestawienia formacje proeuropejskie mogą liczyć na 456 mandatów, natomiast eurosceptyczne na 235. W przypadku 60 mandatów autorzy sondażu wskazują jako nieokreśleni.

 

Zestawienie sondaży Poll of Polls prezentujemy na naszym koncie Facebook-owym w każdy poniedziałek. Za dwa tygodnie przedstawimy je jednak ostatni raz, uważamy bowiem, iż w ostatnich tygodniach przed wyborami nie powinno się publikować sondaży, gdyż może to służyć wypaczaniu ich wyników.

 

Warte obejrzenia

 

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Fryzjerzy, kosmetyczki, restauratorzy, hotelarze i przedstawiciele innych branż, które zostały objęte obowiązkiem wdrożenia od 1 stycznia 2021 roku kas fiskalnych on-line, mogą wnioskować o indywidualne odroczenie tego obowiązku. Więcej - Fryzjerzy, restauratorzy i hotelarze w trudnej sytuacji mogą wnioskować o przesunięcie obowiązku wdrożenia kas fiskalnych on-line