Jesteś tutaj: HomeEurowyboryJak wygląda wstępnie UE po wyborach?

Jak wygląda wstępnie UE po wyborach?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Wybory do Parlamentu Europejskiego poniedziałek, 27 maj 2019 03:01

Na oficjalne wyniki w Polsce poczekamy jeszcze kilka godzin, tym trudniej mówić o oficjalnych wynikach w skali 28 państw Unii Europejskiej. O pewnych prognozach na podstawie badań exit poll można już wspomnieć.

Największe poparcie w tym zestawieniu ma EPP – 178 mandatów (z tego najprawdopodobniej 17 PO i PSL oraz 13 Fideszu Wiktora Orbana – o węgierskiej partii wspominamy, bowiem jej dalsza obecność w EPP nie jest jednoznaczna). Socjaldemokracja (S&D) ma na chwilę obecną 149 mandatów. Do tej pory EPP współrządziła w Parlamencie Europejskim z S&D (w tym najprawdopodobniej 5 z SLD). Obecnie brakuje tej koalicji do większości 49 mandatów – koalicję mogłoby uzupełnić wejście ALDE lub Zielonych, którzy są niespodzianką, bowiem 75 mandatami przeskakują mającą duże ambicje eurosceptyczną koalicję Salviniego. Różnice są tutaj na tyle małe, że ostateczne wyniki mogą jednak się od badania exit poll różnić.

 

Europe Elects publikuje mapę Europy w oparciu o to które frakcje zwyciężyły w danych krajach.

 

 

EPP o przede wszystkim Niemcy, Austria, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Grecja oraz Finlandia. Polska jest bastionem ECR (PiS), najprawdopodobniej drugą siłą w tej frakcji będą Brytyjczycy z rządzącej Partii Konserwatywnej, którym przewiduje się zdobycie 8 mandatów, na 7 mandatów mogą liczyć Holendrzy.

 

S&D wygrywa w Hiszpanii, Portugalii, Szwecji i Holandii. Na czarno oznaczone mamy natomiast kraje, gdzie wygrały najbardziej eurosceptyczne partie: Liga Północna Salviniego we Włoszech oraz Front Narodowy Marine Le Pen we Francji. W Wielkiej Brytanii triumfuje natomiast partia Brexitu Nigela Farage.

 

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj