Jesteś tutaj: HomeEurowyboryJak wygląda wstępnie UE po wyborach?

Jak wygląda wstępnie UE po wyborach?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Wybory do Parlamentu Europejskiego poniedziałek, 27 maj 2019 03:01

Na oficjalne wyniki w Polsce poczekamy jeszcze kilka godzin, tym trudniej mówić o oficjalnych wynikach w skali 28 państw Unii Europejskiej. O pewnych prognozach na podstawie badań exit poll można już wspomnieć.

Największe poparcie w tym zestawieniu ma EPP – 178 mandatów (z tego najprawdopodobniej 17 PO i PSL oraz 13 Fideszu Wiktora Orbana – o węgierskiej partii wspominamy, bowiem jej dalsza obecność w EPP nie jest jednoznaczna). Socjaldemokracja (S&D) ma na chwilę obecną 149 mandatów. Do tej pory EPP współrządziła w Parlamencie Europejskim z S&D (w tym najprawdopodobniej 5 z SLD). Obecnie brakuje tej koalicji do większości 49 mandatów – koalicję mogłoby uzupełnić wejście ALDE lub Zielonych, którzy są niespodzianką, bowiem 75 mandatami przeskakują mającą duże ambicje eurosceptyczną koalicję Salviniego. Różnice są tutaj na tyle małe, że ostateczne wyniki mogą jednak się od badania exit poll różnić.

 

Europe Elects publikuje mapę Europy w oparciu o to które frakcje zwyciężyły w danych krajach.

 

 

EPP o przede wszystkim Niemcy, Austria, Czechy, Słowacja, Węgry, Rumunia, Grecja oraz Finlandia. Polska jest bastionem ECR (PiS), najprawdopodobniej drugą siłą w tej frakcji będą Brytyjczycy z rządzącej Partii Konserwatywnej, którym przewiduje się zdobycie 8 mandatów, na 7 mandatów mogą liczyć Holendrzy.

 

S&D wygrywa w Hiszpanii, Portugalii, Szwecji i Holandii. Na czarno oznaczone mamy natomiast kraje, gdzie wygrały najbardziej eurosceptyczne partie: Liga Północna Salviniego we Włoszech oraz Front Narodowy Marine Le Pen we Francji. W Wielkiej Brytanii triumfuje natomiast partia Brexitu Nigela Farage.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 05.04.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie –241

- stwierzone zgony - 2

- liczba osób hospitalizowanych – 176

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 12477

- liczba osób objętych nadzorem – 949

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W dniu 31.03.2020 r skierowałem do Ministra Edukacji Narodowej interpelacje -apel o podjęcia pilnej decyzji o przesunięcie terminu przeprowadzenia w 2020 roku matur, egzaminów zawodowych i egzaminów ośmioklasistów na najbliższy możliwy termin po zakończeniu epidemii i po ustaniu zagrożenia epidemicznego wirusem COVID-Za chwilę przerwa świąteczna i po niej kończy się rok szkolny dla tegorocznych maturzystów