Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNiedzielna Akcja

Niedzielna Akcja

Napisane przez  Ł.R. / PopieramBydgoszcz.pl Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 10 wrzesień 2017 00:41

Niedziela 10 września wpisała się niezwykle tragicznie w dzieje Bydgoszczy, a w szczególności dzielnicy Szwederowa. Tego dnia Niemcy wyłapywali niewygodnych dla siebie polskich obywateli Bydgoszczy, którzy byli następnie mordowani w bestialski sposób. O tym co wydarzyło się 78 lat temu przypomina obelisk przy parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Szwederowie. Nie znajduje się on jednak na widoku, stąd też nie jest znany wielu bydgoszczanom.

Pierwsze publiczne egzekucje odbyły się 9 września na Starym Rynku. Egzekucja odbyła się w samo południe. Zamordowano m.in.: ks. Szarka, ks. dr Stanisława Wiorka, braci Zygmunta, Zdzisława i Franciszka Hanusiaków (dwaj z nich byli nauczycielami), Teodora Gałeckiego, Jana Kozłowskiego, Józefa Polasika. Dzień później na Szwederowie pojawili się gestapowcy, którzy z miejscowymi Niemcami poszukiwali aktywnych politycznie Polaków, którzy natychmiastowo byli wyprowadzani ze swoich domów. Masową łapankę przeprowadzono również po Mszy Świętej. Działania z 10 września z Bydgoszczy zyskały przydomek ,,Sonder Aktionę”, czyli ,,Niedzielnej Akcji”.

 

 

Ważną relacją naoczną staje się ta autorstwa Andrzeja Lewandowskiego, którą w swojej książce ,,Śmierć w Bydgoszczy” opublikował Wiesław Trzeciakowski:

Tego dnia około 11.00 Niemcy ubrani w wojskowe mundury z żółtymi opaskami na ramionach chodzili po ul. Ugory oraz po ulicach sąsiednich i zbierali wszystkich mężczyzn. Następnie zagnali ich przed kościół na Szwederowie. Ustawili ich tam w dwóch szeregach. Było w sumie 300 mężczyzn w różnym wieku. Wszystkim kazali wziąć do rąk dokumenty i podnieść do góry. Trzech Niemców podchodziło po kolei od jednego do drugiego." Osobą, która wskazywała Niemcom tych, którzy pomagali ścigać dywersantów na osiedlu, była młoda Niemka Hildegarda Retzlaff. Mieszkała tuż obok kościoła. Jej dziadek został rozstrzelany przez Polaków. Z jego domu strzelano trzeciego września, a dzień później w piwnicy znaleziono broń. - Gdy więc wnuczka Retzlaffa na kogoś wskazała, zraz prowadzono go do rowu, bijąc po drodze kolbą, a przy rowie kazano uklęknąć i strzelano w kark.

 


 

W 1965 roku przy parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy odsłonięto pomnik poświęcony pamięci 21 Polaków, którzy zostali w tym miejscu pochowani.

 

Publikacja pochodzi z serwisu PopieramBydgoszcz.pl

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Skrót meczu: Rawys Raciąż – Zawisza

  Zwycięstwo Rawysa nad Zawiszą było największą niespodzianką 6 kolejki A-klasy. Gospodarzom na pewno pomagało własne boisko. Zapraszamy do obejrzenia skrótu tego meczu.

 • Osada Oxfordu triumfuje na Brdzie

  W sobotę odbyła się XXVI edycja Wielkiej Wioślarskiej o Puchar Brdy. Tradycją się stało, że regaty zamyka prestiżowy wyścig pomiędzy brytyjskimi uniwersytetami Oxford i Cambridge. Tegoroczna Wielka Wioślarska okazała się szczęśliwa dla Oxfordu.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Większość radnych sejmiku niezainteresowana sytuacją lotniska

  Bez mediów publicznych i przy nieobecności ponad połowy radnych – Sejmik Województwa debatował dzisiaj nad sytuacją spółek wojewódzkich, w tym szczególności Portu Lotniczego Bydgoszcz i Kujawsko-Pomorskiego Transportu Samochodowego. Pozostali radni można powiedzieć, że wierzą Zarządowi Województwa na słowo, iż w spółkach dzieje się bardzo dobrze.

 • PO i PSL kombinują z dyskusją o spółkach

  Na dzisiejszej sesji sejmiku marszałek ma przedstawić informajcę o kondycji spółek wojewódzkich. Domagają się tego radni PiS oraz radny Stanisław Pawlak z SLD. Niepokój radnych opozycji budzi przede wszystkim sytuacja bydgoskiego lotniska i spółki autobusowej z siedzibą we Włocławku.  Na wniosek radnych PO dyskusję przeniesiono na koniec obrad, gdy na sali zapewne nie będzie już większości dziennikarzy.

Wiadomości z regionu

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.