Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNiedzielna Akcja

Niedzielna Akcja

Napisane przez  Ł.R. / PopieramBydgoszcz.pl Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 10 wrzesień 2017 00:41

Niedziela 10 września wpisała się niezwykle tragicznie w dzieje Bydgoszczy, a w szczególności dzielnicy Szwederowa. Tego dnia Niemcy wyłapywali niewygodnych dla siebie polskich obywateli Bydgoszczy, którzy byli następnie mordowani w bestialski sposób. O tym co wydarzyło się 78 lat temu przypomina obelisk przy parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Szwederowie. Nie znajduje się on jednak na widoku, stąd też nie jest znany wielu bydgoszczanom.

Pierwsze publiczne egzekucje odbyły się 9 września na Starym Rynku. Egzekucja odbyła się w samo południe. Zamordowano m.in.: ks. Szarka, ks. dr Stanisława Wiorka, braci Zygmunta, Zdzisława i Franciszka Hanusiaków (dwaj z nich byli nauczycielami), Teodora Gałeckiego, Jana Kozłowskiego, Józefa Polasika. Dzień później na Szwederowie pojawili się gestapowcy, którzy z miejscowymi Niemcami poszukiwali aktywnych politycznie Polaków, którzy natychmiastowo byli wyprowadzani ze swoich domów. Masową łapankę przeprowadzono również po Mszy Świętej. Działania z 10 września z Bydgoszczy zyskały przydomek ,,Sonder Aktionę”, czyli ,,Niedzielnej Akcji”.

 

 

Ważną relacją naoczną staje się ta autorstwa Andrzeja Lewandowskiego, którą w swojej książce ,,Śmierć w Bydgoszczy” opublikował Wiesław Trzeciakowski:

Tego dnia około 11.00 Niemcy ubrani w wojskowe mundury z żółtymi opaskami na ramionach chodzili po ul. Ugory oraz po ulicach sąsiednich i zbierali wszystkich mężczyzn. Następnie zagnali ich przed kościół na Szwederowie. Ustawili ich tam w dwóch szeregach. Było w sumie 300 mężczyzn w różnym wieku. Wszystkim kazali wziąć do rąk dokumenty i podnieść do góry. Trzech Niemców podchodziło po kolei od jednego do drugiego." Osobą, która wskazywała Niemcom tych, którzy pomagali ścigać dywersantów na osiedlu, była młoda Niemka Hildegarda Retzlaff. Mieszkała tuż obok kościoła. Jej dziadek został rozstrzelany przez Polaków. Z jego domu strzelano trzeciego września, a dzień później w piwnicy znaleziono broń. - Gdy więc wnuczka Retzlaffa na kogoś wskazała, zraz prowadzono go do rowu, bijąc po drodze kolbą, a przy rowie kazano uklęknąć i strzelano w kark.

 


 

W 1965 roku przy parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy odsłonięto pomnik poświęcony pamięci 21 Polaków, którzy zostali w tym miejscu pochowani.

 

Publikacja pochodzi z serwisu PopieramBydgoszcz.pl

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Tomasz Gollob wraca do domu

  Dzisiaj po raz pierwszy od kwietniowego wypadku publicznie wystąpił były już żużlowiec Tomasz Gollob. Na konferencji prasowej chwalił opiekę jaką był objęty w 10 Wojskowym Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Bydgoszczy, jednocześnie zapowiedział, że jego kariera sportowa na dobre dobiegła końca.

 • Zawisza więcej niż z połowy meczów schodził bez straty bramki – podsumowanie jesieni

  Przyzwyczailiśmy się już, że weekend gra Zawisza. Dzisiaj jednak relacji z meczu nie będzie, bowiem niebiesko-czarni po pokonaniu Tucholanki w ubiegłym tygodniu, rozpoczęli zasłużony, kilkutygodniowy odpoczynek.

Wiadomości sportowe

Baba Jaga

Kosma Złotowski

 • Gowin przejmuje kolejnego radnego PiS-u

  Porozumienie – nowa partia Jarosława Gowina, powstała w oparciu o struktury Polski Razem, stanowi już prawie połowę klubu Zjednoczonej Prawicy w Sejmiku Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Gowinowcy zaczynali kadencję od jednego reprezentanta.

 • Według wojewody ostatnie perturbację nie opóźnią terminu oddania drogi S-5 do użytku

  Wokół jednego z północnych kujawsko-pomorskich odcinków, a dokładniej nr 2 Dworzysko – Aleksandrowo, zrobiło się ostatnio głośno za sprawą informacji, iż podwykonawcy nie otrzymują zapłaty za swoją pracę. Ten incydent, nie zaburzył harmonogramu robót na drodze S-5. Termin 2019 roku jest niezagrożony – poinformował dzisiaj Jarosław Gołębiewski, dyrektor bydgoskiej delegatury GDDKiA.

Wiadomości z regionu

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.