Jesteś tutaj: HomeBydgoszczNiedzielna Akcja

Niedzielna Akcja

Napisane przez  Ł.R. / PopieramBydgoszcz.pl Opublikowano w Bydgoszcz niedziela, 10 wrzesień 2017 00:41

Niedziela 10 września wpisała się niezwykle tragicznie w dzieje Bydgoszczy, a w szczególności dzielnicy Szwederowa. Tego dnia Niemcy wyłapywali niewygodnych dla siebie polskich obywateli Bydgoszczy, którzy byli następnie mordowani w bestialski sposób. O tym co wydarzyło się 78 lat temu przypomina obelisk przy parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy na Szwederowie. Nie znajduje się on jednak na widoku, stąd też nie jest znany wielu bydgoszczanom.

Pierwsze publiczne egzekucje odbyły się 9 września na Starym Rynku. Egzekucja odbyła się w samo południe. Zamordowano m.in.: ks. Szarka, ks. dr Stanisława Wiorka, braci Zygmunta, Zdzisława i Franciszka Hanusiaków (dwaj z nich byli nauczycielami), Teodora Gałeckiego, Jana Kozłowskiego, Józefa Polasika. Dzień później na Szwederowie pojawili się gestapowcy, którzy z miejscowymi Niemcami poszukiwali aktywnych politycznie Polaków, którzy natychmiastowo byli wyprowadzani ze swoich domów. Masową łapankę przeprowadzono również po Mszy Świętej. Działania z 10 września z Bydgoszczy zyskały przydomek ,,Sonder Aktionę”, czyli ,,Niedzielnej Akcji”.

 

 

Ważną relacją naoczną staje się ta autorstwa Andrzeja Lewandowskiego, którą w swojej książce ,,Śmierć w Bydgoszczy” opublikował Wiesław Trzeciakowski:

Tego dnia około 11.00 Niemcy ubrani w wojskowe mundury z żółtymi opaskami na ramionach chodzili po ul. Ugory oraz po ulicach sąsiednich i zbierali wszystkich mężczyzn. Następnie zagnali ich przed kościół na Szwederowie. Ustawili ich tam w dwóch szeregach. Było w sumie 300 mężczyzn w różnym wieku. Wszystkim kazali wziąć do rąk dokumenty i podnieść do góry. Trzech Niemców podchodziło po kolei od jednego do drugiego." Osobą, która wskazywała Niemcom tych, którzy pomagali ścigać dywersantów na osiedlu, była młoda Niemka Hildegarda Retzlaff. Mieszkała tuż obok kościoła. Jej dziadek został rozstrzelany przez Polaków. Z jego domu strzelano trzeciego września, a dzień później w piwnicy znaleziono broń. - Gdy więc wnuczka Retzlaffa na kogoś wskazała, zraz prowadzono go do rowu, bijąc po drodze kolbą, a przy rowie kazano uklęknąć i strzelano w kark.

 


 

W 1965 roku przy parafii Matki Boskiej Nieustającej Pomocy odsłonięto pomnik poświęcony pamięci 21 Polaków, którzy zostali w tym miejscu pochowani.

 

Publikacja pochodzi z serwisu PopieramBydgoszcz.pl

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • IV ligowiec zbyt silny dla Zawiszy. Nowe wzmocnienie

  W środę wieczorem został rozegrany sparing pomiędzy IV-ligową Cuiavią Inowrocław i A-klasowym Zawiszą Bydgoszcz. Z naturalnych powodów faworytami tego spotkania byli piłkarze z Inowrocławia. Natomiast w barwach niebiesko-czarnych pojawił się nowy zawodnik.

 • Na Kujawach mamy mistrza świata w wiosłowaniu na ergometrze

  W niedzielnych Mistrzostwa Świata seniorów, weteranów i młodzieżowców do 23 lat, odbywających się w Aleksandrii (Stany Zjednoczone) Artur Mikołajczewski z KW Gopło Kruszwica zwyciężył w wadze lekkiej na ergometrze, uzyskując tym samym tytuł mistrza świata.

Wiadomości sportowe

Kosma Złotowski

 • Gdynia planuje budowę Portu Zewnętrznego. Czy stracimy szansę na ,,suchy port”?

  Część bydgoskich samorządowców mówi o potrzebie budowy ,,suchego portu” dla obsługi portów morskich w Gdańsku i Gdyni. Na razie są to jednak rozważania teoretyczne, na dodatek współpracownicy marszałka województwa tę koncepcję torpedując, widząc w niej zagrożenie dla inicjatywy budowy portu rzecznego pomiędzy Bydgoszczą i Solcem Kujawskim. Przywrócenie żeglugi na Wisłę to kwestia dekad, nie możemy jednak liczyć, że inni będą nas specjalnie czekać.

 • Niemiecka sieć zwiększy pracownikom wynagrodzenia

  Od marca pracownicy sieci Lidl będą zarabiać o 9,3% więcej – początkujący pracownicy zarabiać będą od 2,8 tys. do 3,55 tys. zł brutto (zależne od lokalizacji sklepu). Czy ten ruch niemieckiej sieci handlowej, to prognostyk problemów na rynku pracownika?

Wiadomości z regionu

Śledź nas

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.