Jesteś tutaj: HomeBydgoszczHarendarska: Bydgoszcz dla mnie zawsze była najważniejsza

Harendarska: Bydgoszcz dla mnie zawsze była najważniejsza

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz środa, 23 wrzesień 2015 10:02

Do grona Honorowych Obywateli Bydgoszczy dołączyła dzisiaj Eleonora Harendarska, wieloletnia dyrektor Filharmonii Pomorskiej. Dziękując radnym za to wyróżnienie podkreślała ona szczególne znaczenie dla Bydgoszczy obchodów dnia 20 stycznia.

 

Laudacje na cześć Eleonory Harendarskiej wygłosił wiceprzewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy Jan Szopiński, który szczegółowo przedstawił jej osiągnięcia związane z kierowaniem Filharmonią Pomorską, mające wpływ na zwiększenie prestiżu Bydgoszczy. Szopiński wspomniał m.in. o mających znaczenie naukowe Kongresach Muzykologicznych organizowanych w Filharmonii.

 

- Bydgoskie Festiwale Muzyczne są jednym z najstarszych w Polsce, a ich osiągnięcia znane w Europie – mówił wiceprzewodniczący Jan Szopiński. Wspomniał on także o sukcesach muzyków związanych z Filharmonią Pomorską, którzy występowali na wielu międzynarodowych wydarzeniach - Pani dyrektor doprowadziła do wpisania Filharmonii Pomorskiej na listę instytucji współprowadzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako jedna z trzech w Polsce – kontynuował Szopiński.

 

Największe wrażenie na wielu gościach uroczystej sesji Rady Miasta Bydgoszczy wywołało jednak wystąpienie samej Harendarskiej, choć było ono dość krótkie, ale za to pełne bydgoskich emocji - Jestem wzruszona, co pewnie widać, aż łza mi się w oku zakręciła.

 

- Ta Bydgoszcz jednak dla mnie zawsze była najważniejsza, ale nie tylko dla mnie, również dla moich kolegów i przyjaciół – mówiła Eleonora Harendarska.

 

Postanowiła ona przy tym zaakcentować znaczenie daty 20 stycznia 1920 - Jedyna rzecz jaka wiem, że mi się udała dla Bydgoszczy, to obchodzenie od lat 90-tych najważniejszej rocznicę, dnia 20 stycznia. W moim domu była to zawsze najważniejsza data – podkreślała - Dla mnie ten dzień 20 stycznia był ważniejszy od 11 listopada.

 

20 stycznia 1920 roku symbolizuje bowiem odzyskanie Bydgoszczy przez Polskę. Tego dnia na Stary Rynek wkroczyły wojska polskie, na mocy Traktatu Wersalskiego nastąpiło przekazanie Bydgoszczy, które przez ponad wiek była częścią państwa niemieckiego, Polakom.

 

Z inicjatywy Eleonory Harendalskiej w każdą rocznicę tych wydarzeń, w Filharmonii Pomorskiej, organizowane były przepiękne koncerty dedykowane Bydgoszczy. Każdy bydgoszczanin mógł uzyskać na nie bezpłatny bilet.

 

 -Życzę bydgoszczanom, aby ta Bydgoszcz się rozwijała i piękniała. Żeby dla nas wszystkich Bydgoszcz była najważniejsza – zakończyła Honorowa Obywatelka Bydgoszczy.

 

- Myślę, że nie obrazi się nikt gdy powiem, iż niewielu jest bydgoszczan, którzy tyle dla Bydgoszczy zrobili – mówił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski - Zawsze widziałem tą wielką miłość jaką pani dyrektor darzyła muzykę i instytucję Filharmonii Pomorskiej.

 

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Dobry weekend dla bydgoskich klubów w IV lidze

  8 i 9 sierpnia rozegrana została 2 kolejna IV ligi kujawsko-pomorskiej. Liderami po dwóch meczach są z kompletem punktów Włocłavia Włocławek i Sportis Łochowo. Swoje mecze wygrali także Zawisza i Chemik.

 • Sportis Business Club zainaugurował działalność

  W ubiegłym tygodniu działalność oficjalnie zainaugurował w Osielsku Sportis Business Club. Celem Business Clubu jest wsparcie finansowe dla rozwoju klubu piłkarskiego Sportis, który występuje na boisku w Łochowie. Drużyna seniorów awansowała w poprzednim (zakończonym szybciej z powodu COVID-19) sezonie do IV ligi.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy

 • 15 sierpnia 1920 – to ważna data domykająca klamrę

  100. rocznica Bitwy Warszawskiej to na pewno szczególne obchody Święta Wojska Polskiego, nie tylko z powodu jubileuszowej rocznicy, ale też tego, że świętowanie zostało ograniczone przez pandemię COVID-19 – dzisiaj nie odbędzie się w Warszawie coroczna uroczysta defilada, także lokalne uroczystości przesunięto na inne dni. Z drugiej strony, może z powodu znacznie uboższej otoczki, mamy więcej czasu na przemyślenie sedna, a jest co poddać refleksji.

 • Jedna noc wstrząsnęła życiem wielu

  W nocy z 11 na 12 sierpnia 2017 przez część kraju przeszły nawałnice, które wyrządziły ogromne szkody, najbardziej poszkodowana okazała się gmina Sośno w powiecie sępoleńskim, ale żywioł szkody wyrządził w kilku powiatach naszego województwa. Zerwane dachy zakryte prowizorycznymi plandekami, czy nawet tygodnie bez dostępu do prądu. Tak wyglądała północno-zachodnia część naszego województwa przed trzema laty.

Wiadomości z regionu