Jesteś tutaj: HomeBydgoszczHarendarska: Bydgoszcz dla mnie zawsze była najważniejsza

Harendarska: Bydgoszcz dla mnie zawsze była najważniejsza

Napisane przez  Łukasz Religa Opublikowano w Bydgoszcz środa, 23 wrzesień 2015 10:02

Do grona Honorowych Obywateli Bydgoszczy dołączyła dzisiaj Eleonora Harendarska, wieloletnia dyrektor Filharmonii Pomorskiej. Dziękując radnym za to wyróżnienie podkreślała ona szczególne znaczenie dla Bydgoszczy obchodów dnia 20 stycznia.

 

Laudacje na cześć Eleonory Harendarskiej wygłosił wiceprzewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy Jan Szopiński, który szczegółowo przedstawił jej osiągnięcia związane z kierowaniem Filharmonią Pomorską, mające wpływ na zwiększenie prestiżu Bydgoszczy. Szopiński wspomniał m.in. o mających znaczenie naukowe Kongresach Muzykologicznych organizowanych w Filharmonii.

 

- Bydgoskie Festiwale Muzyczne są jednym z najstarszych w Polsce, a ich osiągnięcia znane w Europie – mówił wiceprzewodniczący Jan Szopiński. Wspomniał on także o sukcesach muzyków związanych z Filharmonią Pomorską, którzy występowali na wielu międzynarodowych wydarzeniach - Pani dyrektor doprowadziła do wpisania Filharmonii Pomorskiej na listę instytucji współprowadzonych przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, jako jedna z trzech w Polsce – kontynuował Szopiński.

 

Największe wrażenie na wielu gościach uroczystej sesji Rady Miasta Bydgoszczy wywołało jednak wystąpienie samej Harendarskiej, choć było ono dość krótkie, ale za to pełne bydgoskich emocji - Jestem wzruszona, co pewnie widać, aż łza mi się w oku zakręciła.

 

- Ta Bydgoszcz jednak dla mnie zawsze była najważniejsza, ale nie tylko dla mnie, również dla moich kolegów i przyjaciół – mówiła Eleonora Harendarska.

 

Postanowiła ona przy tym zaakcentować znaczenie daty 20 stycznia 1920 - Jedyna rzecz jaka wiem, że mi się udała dla Bydgoszczy, to obchodzenie od lat 90-tych najważniejszej rocznicę, dnia 20 stycznia. W moim domu była to zawsze najważniejsza data – podkreślała - Dla mnie ten dzień 20 stycznia był ważniejszy od 11 listopada.

 

20 stycznia 1920 roku symbolizuje bowiem odzyskanie Bydgoszczy przez Polskę. Tego dnia na Stary Rynek wkroczyły wojska polskie, na mocy Traktatu Wersalskiego nastąpiło przekazanie Bydgoszczy, które przez ponad wiek była częścią państwa niemieckiego, Polakom.

 

Z inicjatywy Eleonory Harendalskiej w każdą rocznicę tych wydarzeń, w Filharmonii Pomorskiej, organizowane były przepiękne koncerty dedykowane Bydgoszczy. Każdy bydgoszczanin mógł uzyskać na nie bezpłatny bilet.

 

 -Życzę bydgoszczanom, aby ta Bydgoszcz się rozwijała i piękniała. Żeby dla nas wszystkich Bydgoszcz była najważniejsza – zakończyła Honorowa Obywatelka Bydgoszczy.

 

- Myślę, że nie obrazi się nikt gdy powiem, iż niewielu jest bydgoszczan, którzy tyle dla Bydgoszczy zrobili – mówił prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski - Zawsze widziałem tą wielką miłość jaką pani dyrektor darzyła muzykę i instytucję Filharmonii Pomorskiej.

 

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

  • Kluczowe pytanie dla wielu kwestii – jaki będzie nowy budżet Unii Europejskiej?

    Powoli końca dobiega perspektywa finansowa Unii Europejskiej 2014-2020, której rozliczenie zapewne potrwa jeszcze rok, może dwa dłużej, to kluczowe staje się pytanie jak będzie wyglądać perspektywa 2021-2027? Wiele inwestycji planowanych jest w oparciu o środki unijne, począwszy od szczebla rządowego po samorządowych.

    Etykiety: Unia Europejska
  • Spółka marszałkowska jeszcze nie inwestuje, ale prezes dobrze zarabia

    W marcu 2018 roku Sejmik Województwa wyraził zgodę na powołanie spółki Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Regionalne. Celem spółki jest prowadzenie dużych inwestycji z ramienia Samorządu Województwa, na razie spółka jeszcze żadnego dużego projektu inwestycyjnego nie prowadzi, natomiast Zarząd Województwa ,reprezentując jedynego wspólnika spółki (Samorząd Województwa) zdecydował o wysokiej pensji dla prezesa.

Wiadomości z regionu

Śledź nas