Jesteś tutaj: Home

Nasi maturzyści orłami nie są

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Regionalne środa, 06 lipiec 2016 19:31

We wtorek Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wstępne informacje o wynikach tegorocznych matur. W skali kraju egzamin zdało niecałe 80% przystępujących, duża część z nich ma szansę podejść do sierpniowych egzaminów poprawkowych. Jak poradzono sobie w kujawsko-pomorskim?

Uczniowie przystępujący do egzaminu maturalnego musieli napisać obowiązkowe egzaminy z: języka polskiego, wybranego nowożytnego języka obcego, matematyki – gdzie próg uznania egzaminu za zdany wyniósł 30% oraz do językowych egzaminów ustnych.

 

W skali kraju odsetek sukcesów wyniósł 79,5%. Wśród osób które nie zdały – 15% ma szansę na poprawienie jednego przedmiotu w ramach sesji sierpniowej, 5,5% w tym roku matury już nie zda. Lepiej wypadli absolwenci liceów, gdzie procent sukcesów wyniósł powyżej 85%, gorzej poradzono sobie w technikach – 68,4%.

 

Regionalnie najlepiej wypadły województwa: mazowieckie, lubuskie i małopolskie – ze 82% zdanych egzaminów. Najgorzej zaś: zachodniopomorskie i warmińsko-mazurskie z 76%. W kujawsko-pomorskim egzamin za zdany może uznać 79% maturzystów, szansę w poprawce otrzyma zaś 16%. Wśród absolwentów kujawsko-pomorskich liceów maturę zdało 84%, zaś 12% kwalifikuje się do poprawki. W przypadku techników statystyka zdanych egzaminów dla naszego województwa wynosi 70%, z 22% szans w poprawce.

 

W chwili obecnej nie dysponujemy dokładnymi danymi regionalnymi dotyczącymi zdawalności poszczególnych przedmiotów oraz wyników w poszczególnych szkołach. Jeżeli chodzi o ogólne zestawienie wyników, to największe problemy sprawiła matematyka, którą zdało 75% maturzystów w technikach i 87% w liceach. Wysoki okazał się natomiast wskaźnik zdawalności języka polskiego na poziomi podstawowym – 97% dla techników i 98% dla liceów w części pisemnej i kolejno 97% i 99% w części ustnej.

 

Pisemny egzamin sierpniowy odbędzie się 23 sierpnia, zaś ustne w dniach 24 – 26 sierpnia.

 

Kosma Złotowski

Nie żyje Helmut Kohl. Polityk wybitny. A przy tym polityk urodzony pod szczęśliwą gwiazdą. Pięciokrotny kanclerz...

Opublikowany przez Kosma Złotowski na 16 czerwca 2017

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.