Jesteś tutaj: Home

Czy przyszłość Rzeczypospolitej utonęła w bagnach Noteci?

Napisane przez  Ł.R. / www.pch24.pl / Jacek Kowalski Opublikowano w Historia piątek, 15 lipiec 2016 14:55

W środę obchodziliśmy 350 rocznicę bitwy pod Mątwami, oddając głównie hołd ofiarom tej wojny domowej. Pieśniarz Jacek Kowalski na łamach portalu Polonia Christiana (pch24.pl) wyraża pogląd, iż w Noteci utonęła przyszłość Rzeczypospolitej. W końcu jakby nie patrzeć nieco ponad sto lat później miał miejsce I rozbiór Polski.

Wywodzący się z Poznania Jacek Kowalski na co dzień pracuje jako historyk sztuki. W wielu środowiskach zdobył sławę jako poeta i pieśniarz. W okolicznościowym artykule, na łamach portalu Polonia Christiana, pisze o kulisach politycznych bitwy pod Mątwami - Kiedy szczęśliwie odprawił już wojny z Kozakami, Szwedami i Moskwą, kiedy armia polska znów doszła do świetnego stanu – monarcha zapragnął reform, aby zapewnić Rzeczypospolitej dobrą pozycję w Europie. A że nie miał syna, sam postanowił wybrać następcę, w drodze elekcji vivente rege, czyli za swego życia. Wskazał też kandydata: francuskiego księcia Ludwika de Condé. To jednak oznaczało pogwałcenie reguł uznanych przez szlachecki naród za nienaruszalne. Toteż król i jego francuska małżonka – Ludwika Maria Gonzaga – postanowili uciec się do intryg i przekupstwa.

 

Oliwi do ognia dolało skazanie na wygnanie marszałka Jerzego Lubomirskiego - Opinia publiczna poczuła się zlekceważona i znieważona, a kiedy jej ulubieniec, główny przeciwnik elekcji vivente rege, marszałek i hetman Jerzy Lubomirski, został pozbawiony urzędów i skazany na banicję – doszło do rokoszu. Uczestniczyły w nim zbuntowane wojska koronne i pospolite ruszenie wielu województw pod wodzą wspomnianego Jerzego Lubomirskiego.

 

13 lipca 1666 roku pod Inowrocławiem doszło do krwawej bitwy, w której zginęło ponad 4 tys. żołnierzy, w większości służących królowi Janowi Kazimierzu. Wśród poległych znaleźli się weterani, tworzący siłę armii Rzeczypospolitej.

 

Poniekąd w Noteci utonęła przyszłość Rzeczypospolitej: nie doszło do reform, armia zmarnowała się w bratobójczym starciu, autorytet króla sczezł i już się to nie naprawiło – pisze w podsumowaniu Jacek Kowalski - Nikt nie wyciągnął ostatecznych wniosków, nikt nie chciał przeciągać – i tak bardzo naciągniętej – struny. I wszyscy sobie przebaczyli, tylko Lubomirski musiał pójść na wygnanie i wkrótce potem umarł (jak mówiono, otruty), zaś zniechęcony Jan Kazimierz złożył koronę, publicznie zapowiadając swojej małżonce-Rzeczypospolitej upadek i rozbiory

 

Treść oryginalnej publikacji - http://www.pch24.pl/bratobojcza-wojna-zabila-przyszlosc-rzeczypospolitej,44612,i.html

 

Kosma Złotowski

Nie żyje Helmut Kohl. Polityk wybitny. A przy tym polityk urodzony pod szczęśliwą gwiazdą. Pięciokrotny kanclerz...

Opublikowany przez Kosma Złotowski na 16 czerwca 2017

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.