Jesteś tutaj: Home

Mieszkańcy kujawsko-pomorskiego nie żyją najkrócej ale też nie najdłużej

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 01 sierpień 2016 19:22

Główny Urząd Statystyczny opracował zestawienie dotyczące średniej długości życia w Polsce. Jak się okazuje w zależności od regionu, bywa ono mocno zróżnicowane. Fakt jest jednak taki, że średnia długość życia systematycznie wzrasta.

Demografowie oceniają, że mężczyzna urodzony w ubiegłym roku (2015) w województwie kujawsko-pomorskim powinien dożyć średnio 73 lat. Lepszy wskaźnik notują województwa: pomorskie, wielkopolskie, mazowieckie, podlaskie, opolskie, małopolskie i podkarpackie. W tych dwóch ostatnich wskaźnik ten wynosi 74,9-75,2. Najgorzej wypada województwo łódzkie, gdzie średni żywot szacuje się w przedziale 71,4-72,7.

 

Kobieta natomiast urodzona w 2015 roku, średnio w kujawsko-pomorskim powinna przeżyć 81,3-82 lat, podobnie jak w pomorskim i opolskim. Dłuższe perspektywy życia dla kobiet szacuje się na tzw. ścianie wschodniej: mazowieckie, świętokrzyskie, podlaskie, lubelskie, podkarpackie i małopolskie, gdzie średnia maksymalnie wynosi 82,7.

 

GUS wskazuje jednak uwagę również na występowanie wśród mężczyzn zjawiska nadumieralności z powodu chorób i wypadków. W kujawsko-pomorskim na 100 tys. mieszkańców przedwcześnie umrze około 1 tys. osób. Nie jest to najwyższy wskaźnik w Polsce, ale również najniższy, gdyż w części województw wynosi on poniżej tysiąca.

 

Statystyki za typowego przedwczesnego zabójcę dla naszego województwa wskazują nowotwory – na 100 tys. osób szacuje się 277-284 zgony, przez co mamy do czynienia z jednym z najwyższych wskaźników w kraju. Najniższe dane wskazują natomiast umieralność na raka na tzw. ścianie wschodniej. Znacznie poniżej przeciętnej wypadamy już w przypadku zgonów z powodu chorób układu krążenia, które w skali kraju zbierają najwyższe żniwo. Dla województwa: kujawsko-pomorskiego, pomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego i podkarpackiego jest to wskaźnik 399-411 na 100 tys. osób. Zatem więcej niż w przypadku nowotworów, ale dla porównania w województwie świętokrzyskim lub śląskim ten wskaźnik jest bliski liczby 500. Również pod względem wypadków nie przodujemy – przewiduje się, że na 100 tys. osób na skutek wypadku umrze w kujawsko-pomorskim 47-53 osoby. Gdy dla chociażby województw łódzkiego i mazowieckiego ten wskaźnik wynosi 61-67.

 

Kosma Złotowski

Nie żyje Helmut Kohl. Polityk wybitny. A przy tym polityk urodzony pod szczęśliwą gwiazdą. Pięciokrotny kanclerz...

Opublikowany przez Kosma Złotowski na 16 czerwca 2017

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.