Jesteś tutaj: Home

Za chwilę gospodarka może odczuć brak rąk do pracy

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Regionalne poniedziałek, 24 październik 2016 20:06

Problem bezrobocia w Polsce faktycznie przestaje istnieć, za to nasza gospodarka musi się przygotować na to, że zacznie brakować rąk do pracy. Zdaniem profesor Józefiny Hrynkiewicz odczujemy wkrótce fakt, iż wyemigrowało ponad 2 mln Polaków. Dzisiaj w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim odbyła się konferencja organizowana przez Rządową Radę Ludnościową.

 

- Sytuacja demograficzna w Polsce ulega ciągłym zmianom i generalnie mówiąc jest trudna – ocenia prof. Józefina Hrynkiewicz,Przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej, która gościła dzisiaj w Bydgoszczy na konferencji pt. ,,Sytuacja demograficzna województwa kujawsko-pomorskiego jako wyzwanie dla polityki społecznej i gospodarczej”.

 

- Jak nie zaczniemy od poprawy sytuacji demograficznej to problemy społeczno-gospodarcze będą trudne do rozwiązania albo niemożliwe – powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

 

Kujawsko-pomorskie na tle demograficznym Polski zdaniem Wioletty Zwary, dyrektor GUS w Bydgoszczy, nie wypada aż tak źle – Nasze województwo nie jest obecnie w najgorszej sytuacji demograficznej.

 

Problemem odczuwalnym dla kujawsko-pomorskiego jest migracja. Do 2050 roku populacja województwa według przewidywań demografów zmaleje o 14%.

 

Tematem przewodnim spotkania w Bydgoszczy był rynek pracy – W bliskim czasie będzie brakować pracowników, nie mówię już tylko o pracownikach o wysokich kwalifikacjach, ale też o niskich czy braku kwalifikacji. Wchodzą obecnie na rynek pracy generacje mało liczne z lat 90-tych, głównie drugiej połowy – wyjaśniała prof. Hrynkiewicz, dodając, że z rynku pracy schodzi natomiast generacja powojennego wyżu demograficznego.

 

- Musimy zapomnieć o rynku pracy pracodawcy, teraz będziemy mieli do czynienia z rynkiem pracy pracownika – przewiduje prof. Józefina Hrynkiewicz – Z Polski wyjechało ponad 2 mln, głównie młodych ludzi z generacji 25-35 lat. To jest ten ubytek, który chcielibyśmy odzyskać. Nie wiem czy to się uda.

 

Przewodnicząca Rządowej Rady Ludnościowej pozytywnie wypowiedziała się natomiast o programie Rodzina 500+. Jej zdaniem co rzuca się w oczy, iż około połowa pobieranych świadczeń trafia do rodzin z jednym dzieckiem, czyli gdzie dochód na członka rodzinny jest mniejszy niż 800 zł – Świadczy to o tym, że skala ubóstwa jest ogromna.

 

19 kwietnia 1346 roku

król Kazimierz III Wielki

nadał Bydgoszczy prawa miejskie

Kosma Złotowski

Kontakt

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.