Jesteś tutaj: HomeInowrocławSzukamy informacji – kim był powstaniec Adam Małkowski?

Szukamy informacji – kim był powstaniec Adam Małkowski?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław środa, 24 lipiec 2019 13:32
Szukamy informacji – kim był powstaniec Adam Małkowski? Z interpelacji radnego Szymańskiego

Na cmentarzu Świętego Ducha przy ulicy Marulewskiej w Inowrocławiu znajduje się zaniedbany grób Adama Małkowskiego, wraz z informacją, iż był on powstańcem wielkopolskim. Niestety nie wiemy o nim zbyt wiele, stąd też nasz apel do czytelników o pomoc w przybliżeniu jego historii. Może okazać się to bardzo pomocne dla właściwego uczczenia wkładu tej postaci w walce o niepodległą Polskę.

Problem stanu nagrobka poruszył radny Dobromir Szymański, który zwrócił się do władz Inowrocławia o jego remont. Okazuje się, że sprawa jest prawnie dość skomplikowana, bowiem zmarły nie figuruje w znanych ratuszowi rejestrach uczestników Powstania Wielkopolskiego, stąd też nie ma tutaj zastosowania obowiązek wynikający z ustawy o grobach i cmentarzach wojennych.

 

Od 1 stycznia obowiązuje natomiast nowa ustawa o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski, która nada specjalny status grobom osób zaangażowanych w walkę o niepodległość, nie będących objętych ustawą o grobach i cmentarzach wojennych. Rejestr grobów objętych tą ustawą prowadzi Instytut Pamięci Narodowej. Na razie w tej bazie znajdują się tylko 62 nazwiska. Żeby móc wnioskować o dopisanie do tego rejestr Małkowskiego, potrzebujemy jednak o nim więcej informacji.

 

Informacje o tej postaci można wysyłać na adres naszej redakcji: redakcja@portalkujawski.pl

 

Adam Małkowski urodził się 24 grudnia 1883 roku, zmarł 8 października 1937 roku. Nie wiemy w jakich walkach dokładnie uczestniczył.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

 

 

« Styczeń 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
  • Prawie co trzeci wypadek w naszym województwie z udziałem pieszych!

    W Sejmie toczą się prace, głównie na Komisji Infrastruktury, nad przygotowanym przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego raportem na temat sytuacji na drogach w 2018 roku. Z opracowania dowiadujemy się, że Polska nadal jest w czołówce jeżeli chodzi o ofiary śmiertelne w Unii Europejskiej, natomiast w kujawsko-pomorskim statystycznie ginie najwięcej pieszych w Polsce.

    Etykiety: piesi
  • Posłowie Lewicy z trzech województw chcą współpracować na rzecz budowy drogi S-10

    Jutro (środa) zawiązać ma się Parlamentarny Zespół ds. Budowy Drogi S10, którego celem będzie podejmowanie współpracy parlamentarnej na rzecz budowy drogi ekspresowej S-10. Jutro dowiemy się też ilu posłów będzie zainteresowanych pracą w nim, na razie stron sejmowa informuje o akcesie pięciu parlamentarzystów, prawie wszyscy z Lewicy.

Wiadomości z regionu

Śledź nas