Jesteś tutaj: HomeInowrocławSzukamy informacji – kim był powstaniec Adam Małkowski?

Szukamy informacji – kim był powstaniec Adam Małkowski?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław środa, 24 lipiec 2019 13:32
Szukamy informacji – kim był powstaniec Adam Małkowski? Z interpelacji radnego Szymańskiego

Na cmentarzu Świętego Ducha przy ulicy Marulewskiej w Inowrocławiu znajduje się zaniedbany grób Adama Małkowskiego, wraz z informacją, iż był on powstańcem wielkopolskim. Niestety nie wiemy o nim zbyt wiele, stąd też nasz apel do czytelników o pomoc w przybliżeniu jego historii. Może okazać się to bardzo pomocne dla właściwego uczczenia wkładu tej postaci w walce o niepodległą Polskę.

Problem stanu nagrobka poruszył radny Dobromir Szymański, który zwrócił się do władz Inowrocławia o jego remont. Okazuje się, że sprawa jest prawnie dość skomplikowana, bowiem zmarły nie figuruje w znanych ratuszowi rejestrach uczestników Powstania Wielkopolskiego, stąd też nie ma tutaj zastosowania obowiązek wynikający z ustawy o grobach i cmentarzach wojennych.

 

Od 1 stycznia obowiązuje natomiast nowa ustawa o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski, która nada specjalny status grobom osób zaangażowanych w walkę o niepodległość, nie będących objętych ustawą o grobach i cmentarzach wojennych. Rejestr grobów objętych tą ustawą prowadzi Instytut Pamięci Narodowej. Na razie w tej bazie znajdują się tylko 62 nazwiska. Żeby móc wnioskować o dopisanie do tego rejestr Małkowskiego, potrzebujemy jednak o nim więcej informacji.

 

Informacje o tej postaci można wysyłać na adres naszej redakcji: redakcja@portalkujawski.pl

 

Adam Małkowski urodził się 24 grudnia 1883 roku, zmarł 8 października 1937 roku. Nie wiemy w jakich walkach dokładnie uczestniczył.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 • Zawisza ma poważnego partnera

  Polski Koncern Naftowy Orlen będzie partnerem klubu Zawisza Bydgoszcz. Największy gracz na polskim rynku naftowym będzie wspierał zarówno drużynę seniorów oraz szkolenie dzieci i młodzieży.

 • PZPN przekazał Bydgoszczy repliki Pucharu Polski i Superpucharu

  W 2014 roku Zawisza Bydgoszcz osiągnął historyczny sukces zdobywając Puchar Polski, po pokonaniu w meczu finałowym Zagłębia Lubin. Niedługo później bydgoski klub pokonał w meczu o Superpuchar Polski Legię Warszawa. Później dla Zawiszy zaczął się gorszy czas, a trofea zniknęły.

  Etykiety: Zawisza Bydgoszcz

Wiadomości sportowe

« Listopad 2019 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
 • To już X Marsz Niepodległości

  Gdy przypada 11 listopada, to elementem charakterystycznym tego dnia stał się przechodzący przez Warszawę Marsz Niepodległości. Za nami X edycja, można powiedzieć jubileuszowa, wydarzenia w którym stolica pełna była biało-czerwonych flag. Hasło tegorocznego marszu to ,Miej w opiece naród cały”, które nawiązywało do wielowiekowych związków Polski z chrześcijaństwem.

 • Niepodległość zawsze można utracić

  Dzisiejszą 101. rocznicę symbolicznego odzyskania przez Polskę niepodległości zestawię z przypadającą we wrześniu 80. rocznicą wybuchu II wojny światowej, która dość szybko Polskę tej niepodległości pozbawiła, właściwie na dziesiątki lat, bowiem po zakończeniu wojny pełnej suwerenności Polacy nie odzyskali. Z jednej strony mamy radość z tego, że Polska po ponad wieku wraca na mapę Europy, ale z drugiej początek kolejnego koszmaru.

Wiadomości z regionu

Śledź nas