Jesteś tutaj: HomeInowrocławSzukamy informacji – kim był powstaniec Adam Małkowski?

Szukamy informacji – kim był powstaniec Adam Małkowski?

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław środa, 24 lipiec 2019 13:32
Szukamy informacji – kim był powstaniec Adam Małkowski? Z interpelacji radnego Szymańskiego

Na cmentarzu Świętego Ducha przy ulicy Marulewskiej w Inowrocławiu znajduje się zaniedbany grób Adama Małkowskiego, wraz z informacją, iż był on powstańcem wielkopolskim. Niestety nie wiemy o nim zbyt wiele, stąd też nasz apel do czytelników o pomoc w przybliżeniu jego historii. Może okazać się to bardzo pomocne dla właściwego uczczenia wkładu tej postaci w walce o niepodległą Polskę.

Problem stanu nagrobka poruszył radny Dobromir Szymański, który zwrócił się do władz Inowrocławia o jego remont. Okazuje się, że sprawa jest prawnie dość skomplikowana, bowiem zmarły nie figuruje w znanych ratuszowi rejestrach uczestników Powstania Wielkopolskiego, stąd też nie ma tutaj zastosowania obowiązek wynikający z ustawy o grobach i cmentarzach wojennych.

 

Od 1 stycznia obowiązuje natomiast nowa ustawa o grobach weteranów walk o wolność i niepodległość Polski, która nada specjalny status grobom osób zaangażowanych w walkę o niepodległość, nie będących objętych ustawą o grobach i cmentarzach wojennych. Rejestr grobów objętych tą ustawą prowadzi Instytut Pamięci Narodowej. Na razie w tej bazie znajdują się tylko 62 nazwiska. Żeby móc wnioskować o dopisanie do tego rejestr Małkowskiego, potrzebujemy jednak o nim więcej informacji.

 

Informacje o tej postaci można wysyłać na adres naszej redakcji: redakcja@portalkujawski.pl

 

Adam Małkowski urodził się 24 grudnia 1883 roku, zmarł 8 października 1937 roku. Nie wiemy w jakich walkach dokładnie uczestniczył.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

Wiadomości sportowe

 

 

Informacja epidemiologiczna

w kujawsko-pomorskim

 

Stan na dzień 28.03.2020 r.:

- liczba przypadków potwierdzonych laboratoryjnie – 37.

- liczba osób hospitalizowanych – 74.

- liczba osób aktualnie w kwarantannie – 7394.

- liczba osób objętych nadzorem – 1694.

 

 

źrodło: Wojewoda Kujawsko-Pomorski

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

  • Tygodniowy raport dotyczący COVID-19

    Zrezygnowaliśmy już jakiś czas temu z codziennego raportowania o każdym nowym przypadku koronawirusa w województwie kujawsko-pomorskim, bowiem nowe zachorowania są stwierdzane każdego dnia i przez jakiś czas będą potwierdzane, ciekawostką byłby dzień bez nowego zachorowania. Codziennie natomiast aktualizujemy informacje o ogólnej liczbie – dzisiaj natomiast przedstawiamy raport z regionu, z kraju i ze świata.

    Etykiety: koronawirus
  • Sejm w środku nocy przegłosował możliwość głosowania korespondencyjnego przez osoby w kwarantannie

    Około godziny 4 w nocy głosowana była poprawka do Kodeksu Wyborczego, aby korespondencyjne mogły głosować osoby powyżej 60 roku życia oraz osoby objęte kwarantanną epidemiczną. W piątek Sejm przyjął pakiet zmian w ustawach, w ramach tzw. pakietu antykryzysowego, drugie czytanie ustawy zarządzono już północy, wtedy pojawiła się też poprawka do Kodeksu Wyborczego zgłoszona przez PiS.

Wiadomości z regionu