Jesteś tutaj: HomeInowrocławOkazuje się, że pierwszej osoby zarażonej COVID-19 w Inowrocławiu jednak nie było

Okazuje się, że pierwszej osoby zarażonej COVID-19 w Inowrocławiu jednak nie było

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Inowrocław poniedziałek, 06 kwiecień 2020 14:32

W weekend pomiędzy wojewodę Mikołajem Bogdanowiczem i prezydentem Inowrocławia Ryszarda Brejzą mieliśmy do czynienia z wymianą listów politycznych. Ich treści nie cytujemy, bo czas epidemii to nie czas kłótnie polityczne, ale też nie jest to przecież najważniejszy temat dla Polaków. Ważne jest natomiast wyjaśnienie, czy mieszkanka Inowrocławia zmarła z powodu koronawirusa.

W czwartek na Facebook-u prezydent Ryszard Brejza poinformował, że od kilku dni jest ukrywana informacja o zgonie mieszkanki Inowrocławia z powodu COVID-19, do którego dojść miało na terenie jednego z bydgoskich szpitali. Sprawa miała interesować władze miasta, bowiem najbliższa rodzina zmarłej objęta została kwarantanną. Jednocześnie w czwartek media podały – w oparciu o komunikat wojewody – o pierwszym zachorowania w Inowrocławiu. W piątek zaprzeczył temu Szpital Uniwersytecki im. Jurasza w Bydgoszczy, wskazując, że pacjentka zmarła na wskutek zatrzymania krążenia, natomiast przeprowadzone w środę badanie laboratoryjne wykluczyło zachorowanie tej osoby na COVID-19.

 

Sprawie przyjrzał się redaktor Gazety Pomorskiej Dariusz Nawrocki, który ustalił, że zmarła była podejrzewana o możliwe zachorowanie na COVID-19, stąd też pobrano od niej wymaz do badań laboratoryjnych oraz objęto kwarantanną jej najbliższych. Wstępnie 70-latka została jednak zakwalifikowana jako pierwsze zachorowanie na COVID-19 w Inowrocławiu, ta informacja w czwartek przekazana została mediom. Okazała się ona jednak błędną, rzecznik wojewody redaktorowi Nawrockiemu wyjaśnił, że błędna informacja pochodziła z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej.

 

Przypomnijmy, że w połowie marca doszło nagle do zmiany dyrektora wojewódzkiego sanepidu, w samym centrum kryzysu epidemiologicznego.

 

Pozostają jednak pewne niejasności

Media informację o pierwszym zachorowaniu w Inowrocławiu otrzymały w czwartek 2 kwietnia (jak dzisiaj wiemy jest to informacja błędna), natomiast z oświadczenia Szpitala Uniwersyteckiego im. Jurasza wynika, że już we wtorek rano było wiadomo, że kobieta nie jest chora na COVID-19.

 

Komentarze

Warte obejrzenia

  • II Memoriał Ireny Szewińskiej odbędzie się w sierpniu

    Dokładnie jutro (30 maja) miał się rozpocząć na stadionie Zawiszy II Memoriał poświęcony, chyba największej polskiej lekkoatletce Irenie Szewińskiej. Z powodu pandemii koronawirusa zawody w tym terminie nie mogły się odbyć, pojawiło się też ryzyko, że w tym roku w Bydgoszczy nie będzie żadnych zawodów lekkoatletycznych, ale dosłownie przed kilkunastoma godzinami wyznaczono nowy termin.

  • Zawisza i Polonia w tym sezonie wrócą jeszcze na boisko

    Od pewnego czasu wiemy już, że rozgrywki piłkarskiej IV ligi zostały zakończone w sezonie 2019/2020 z powodu epidemii COVID-19. Cały czas nie było jednak wiadomo co z okręgowym Pucharem Polski. Te rozgrywki mają zostać dokończone w lipcu. Stawką rozgrywek okręgowych jest możliwość gry w Pucharze Polskim na szczeblu centralnym.

Wiadomości sportowe

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

O drodze S-10 Bydgoszcz-Torun w Sejmie RP 28.05.2020 ... Kto mydli oczy mieszkancom Kujaw i Pomorza Minister Schreiber czy Minister Infrastruktury /posłuchajcie/

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 29 maja 2020
O drodze S-10

Wiadomości z regionu