Jesteś tutaj: HomeKruszwicaWe Wróblach oddano hołd pomordowanym w Katyniu braciom Grabskim

We Wróblach oddano hołd pomordowanym w Katyniu braciom Grabskim

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Kruszwica wtorek, 26 kwiecień 2016 21:10

W niedzielę we wsi Wróble w gminie Kruszwica odbyły się uroczystości poświęcone rocznicy dokonanej na rozkaz Józefa Stalina przez NKWD zbrodni katyńskiej. Szczególnie pamiętano o Kazimierzu i Stefanie Grabskim, oficerom Wojska Polskiego, którzy urodzili się we Wróblach.

 

Obaj walczyli w kampanii wrześniowej, w październiku dostali się do niewoli sowieckiej. Osadzono ich w obozie w Starobielsku. Zginęli zamordowani wiosną 1940 roku w Charkowie. Kazimierz walczył również w 1920 roku w wojnie polsko-bolszewickiej.

 

Obchody zorganizowało sołectwo Wróble wraz z Fundacją Modrak, przy wsparciu Koła Gospodyń. Gościem specjalnym był Krzysztof Grabski, ostatni żyjący bratanek ofiar, który przybliżył ich losy.

 

Kazimierz Marian Grabski, drugi syn Mariana Grabskiego i Joanny z Brzeskich - Grabskiej urodził się 12 października 1897 r. we Wróblach.

Był w czynnej służbie wojskowej od 1919 r. i jako rotmistrz kawalerii służył w 17 Pułku Ułanów Wielkopolskich. Brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. oraz w kampanii wrześniowej 1939 r.. Za swoją postawę został odznaczony Krzyżem Zasługi i Krzyżem Walecznych.

 

Stefan Marian Grabski, trzeci syn Mariana Grabskiego i Joanny z Brzeskich - Grabskiej urodził się 5 maja 1899 r. we Wróblach. Był oficerem rezerwy, od 1921 r. jako podporucznik kawalerii służył w 15 Pułku Ułanów Poznańskich. Brał udział w kampanii wrześniowej 1939 r.

 

 

Po powitaniu gości przez sołtys Annę Graczyk i prezes Fundacji Modrak Dominikę Robakowską, uczestnicy udali się na plac, gdzie posadzono dęby pamięci braci Grabskich. Przemarsz odbywał się w asyście wojska, harcerzy i straży pożarnej. W uroczystości uczestniczył również wicebumistrz Kruszwicy Bartosz Krajniak.

 

W 2010 roku Kazimierz Krajniak został pośmiertnie awansowany do stopnia majora kawalerii, zaś Stefan porucznika kawalerii.

 

Komentarze

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

Wiadomości z regionu