Jesteś tutaj: HomeMagazynHistoria regionuZapomniany historyczny hebr Kujaw

Zapomniany historyczny hebr Kujaw

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Historia wtorek, 31 marzec 2015 15:30

Używany obecnie herb województwa kujawsko-pomorskiego z historycznością zbytnio nie ma nic wspólnego. Co prawda nawiązuje do jednego z najstarszych i najdostojniejszych w historii Polski herbów Książąt Kujawskich, jednak jemu w żadnym najmniejszym stopniu nie dorasta. Historyczny herb Kujaw trochę jakby został zapomniany, co jest wielką stratą, gdyż posługiwała się nim najstarsza polska dynastia – Piastów.

W polu złotym, dwudzielnym w słup, połulew czarny i połuorzeł czerwony, zwieńczone wspólną koroną złotą – tak heraldycy opisują historyczny herb kujawski, którym posługiwał się m.in. król Władysław Łokietek (herb widoczny jest na obrazie).

 

 

Historyczny herb Kujaw powstał w II połowie XIII wieku jako rodowy książąt kujawskich z rodu piastów. Stał się on też herbem województw: brzesko-kujawskiego i inowrocławskiego.

 

 

Obecnie najwierniej do herbu Kujaw nawiązują herby powiatów: inowrocławskiego i radziejowskiego.

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Bydgoska policja nie jest zabawką.Nie może byc używana bez powodu i nie powinna gnebić ludzi..Takich polecen nie powinni wydawac przełozeni.. W trosce zarowno o mieszkańców jak i naszych policjantów moje wystapienie na posiedzeniu Komisji Administracji 29.06.2020..posłuchajcie...będzie pisemne stanowisko Ministra

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Wtorek, 30 czerwca 2020

 

W sprawie interwencji policyjnych w Bydgoszczy