Jesteś tutaj: HomeMagazynCOVID-19 w kujawsko-pomorskim powraca (raport)

COVID-19 w kujawsko-pomorskim powraca (raport)

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn sobota, 20 czerwiec 2020 15:29
COVID-19 w kujawsko-pomorskim powraca (raport) Fot: Markus Spiske

W ubiegłym tygodniu przestrzegaliśmy, że walki z COVID-19 w województwie kujawsko-pomorskim nie wygraliśmy. Kolejne dni brutalnie to pokazały – w ostatnim tygodniu (od soboty do piątku) odnotowano 30 nowych przypadków zachorowań, czyli więcej niż od 21 maja do końca ubiegłego tygodnia. Modele matematyczne przestrzegają nas, że ta dynamika może rosnąć.

Wspomniany okres jest pierwszym od bardzo dawna, gdy notujemy wzrost liczby aktualnie chorych w naszym województwie, co prawda minimalnie, bo tylko o jedną osobę, ale to pokazuje tendencję. Na dzisiaj ( z sobotą 20 czerwca ) mamy aktualnie chorych 67 osób, natomiast liczba łącznych zachorowań 650.

 

 

Wniosek z tego jest taki, że musimy się przygotowań na to, że liczba chorych będzie przybywać, co oznacza zarazem, że powinniśmy dalej przestrzegać zaleceń epidemicznych. Wzrost dynamiki nowych zachorowań prognozują modele matematyczne opracowane dla naszego województwa przez analityków z ExMetrix. Scenariusze tego modelu przewidują jednak dwa warianty, jeżeli będziemy przestrzegać zaleceń epidemicznych, to w połowie dynamika przybywania zachorowań powinna zacząć spadać, jeżeli natomiast podejdziemy do sprawy lekceważąco to w lipcu, a później w sierpniu wzrost zachorowań będzie jeszcze szybszy niż ma to obecnie miejsce w czerwcu.

 

 

 

Model na szczęście na wyrost

Modele matematyczne to tylko pewna prognoza, póki co na szczęście zachorowań jest mniej niż prognozowało ExMetrix, według tej prognozy powinniśmy mieć już ponad 700 zachorowań, w praktyce dopiero dotarliśmy do 650 potwierdzonych przypadków, przez co rozwój epidemii jest wolniejszy niż przewidywali analitycy.

 

USA, Brazylia i Rosja

Jeżeli chodzi o sytuację na świecie – od ubiegłego tygodnia przyglądamy się jedynie wskaźnikowi aktualnie chorych, który w naszej opinii pokazuje, gdzie problem z COVID-19 jest obecnie największy. W Stanach Zjednoczonych mamy ponad 1,2 mln chorych z prawie 3,6 mln chorych na całym świecie. Na drugim miejscu znajduje się Brazylia z około 569 tys. chorych, a na trzecim Rosja z 234,4 tys. chorych.

 

Najwyżej z Unii Europejskiej w tym zestawieniu jest Francja na 8 pozycji z 74 tys. chorych, dalej mamy Belgię z 34 tys., Włochy z 21,5 tys. i Polskę (4 kraj w UE) z prawie 14,1 tys. aktualnie chorych. Województwo kujawsko-pomorskie ze wspomnianymi 67 chorymi, stanowi marginalną liczbę przypadków.

 

Coraz więcej o wirusie wiemy

Miniony tydzień to także kilka dobrych informacji, przede wszystkim z powodu tezy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), iż bezobjawowi chorzy niespecjalnie wpływają na rozpowszechnianie wirusa - Przełomowa teza WHO o nosicielach bezobjawowych COVID-19

 

WHO również poinformowała, że brytyjscy naukowcy dokonali przełomu w poszukiwaniu lekarstwa na COVID-19 - Pierwszy lek zwalczający COVID-19, którego skuteczność potwierdzono klinicznie

 

Komentarze

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

Wiadomości z regionu