Jesteś tutaj: HomeMagazynMiniony tydzień pod znakiem kilku ognisk COVID-19 w naszym województwie (raport)

Miniony tydzień pod znakiem kilku ognisk COVID-19 w naszym województwie (raport)

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn sobota, 19 wrzesień 2020 14:11
Miniony tydzień pod znakiem kilku ognisk COVID-19 w naszym województwie (raport) Fot: Markus Spiske

W ostatnich dniach w skali Polski liczba dobowych zachorowań przekraczała 600 przypadków dziennie, co jest zgodne z przewidywaniami analityków – według analizy ExMetrix w październiku powinniśmy przekroczyć ponad tysiąc osób dobowego przyrostu. Nasz cotygodniowy raport chcemy jednak rozpocząć od porównania wykresów wskazujących liczbę aktywnych przypadków dla Polski i dla województwa kujawsko-pomorskiego.

Wykres dla Polski:


źródło: worldometers.info

 

Pierwszy szczyt zachorowań (maksymalną liczbę aktywnych przypadków) odnotowaliśmy w skali kraju dość późno – 17 czerwca, 14,494. Potem liczba aktywnych przypadków spadała, aż do 19 lipca - 8,188 przypadków. Wówczas rozpoczęła się ponownie tendencja wzrostowa do 18,834 przypadków 1 sierpnia. Kolejny okres to ponownie okres spadkowy – w poniedziałek 14 września mieliśmy aktywnych 11,229 przypadków. Kolejne dni przyniosły wzrost, stąd też można powiedzieć, że najprawdopodobniej zaczęła się już trzecia fala COVID-19 w Polsce (czytając bezpośrednio z wykresu).

 

Wykres dla kujawsko-pomorskiego:

W naszym województwie pierwszy szczyt miał miejsce znacznie szybciej niż w skali kraju – 20 kwietnia stwierdzono 365 aktywnych przypadków. Szczyt mieliśmy zatem dwa miesiące przed tym niż miał on miejsce w skali Polski. Następnie tendencja spadkowa utrzymała się do 8 czerwca, gdy odnotowano 43 osoby chore. W kolejnym okresie chorych było więcej, ale w okresie czerwca i lipca liczba chorych utrzymywała się na stabilnym poziomie – amplituda dla lipca wyniosła 73-117, przy czym wskaźnik 100 został przekroczony dopiero pod koniec miesiąca. Sierpień przyniósł jednak znaczący wzrost, do poziomu powyżej kwietniowego szczytu. Chwilowo mogło się wydawać, że po 4 września (582 aktywnych przypadków), czeka nas podobnie jak w skali kraju spadek, ale tendencja spadkowa trwała jednak kilka dni do 11 września (492), po czym ponownie mamy duże wzrosty, do 623 przypadków dzisiaj (19 września).

 

O tym, że nie możemy mówić o drugim szczycie (to co widzimy w skali kraju jako drugi i trzeci szczyt, w naszym województwie się kumuluje), w dużej mierze zaważył ten tydzień, w którym w kujawsko-pomorskim stwierdzono kilka ognisk COVID-19.

 

Trudny tydzień

Ten tydzień to jeden z trudniejszych w naszym województwie od początku epidemii. Stwierdzono w nim ponad 500 zachorowań w szpitalu we Włocławku, kilka w szpitalu Chełmży i przynajmniej 32 osoby ze Szpitala Pulmonologicznego w Bydgoszczy (nie można wykluczyć, że do zachorowań doszło za sprawą chorych przewiezionych do tej lecznicy z Włocławka). Ognisko wybuchło również w ośrodku wsparcia ,,Samarytanin” w Toruniu.

 

Powiat aleksandrowski, w którym za sprawą Ciechocinka od dłuższego czasu jest duża liczba zachorowań, od dzisiaj objęty jest dodatkowymi obostrzeniami w ramach strefy żółtej. Ministerstwo nie wyklucza, że w przyszłym tygodniu również w strefie żółtej znajdzie się powiat tucholski, jeżeli sytuacja w nim się nie poprawi – w tym powiecie ognisko pojawiło się w jednej z firm.

 

W tym tygodniu rezygnujemy z pokazania zachorowań na mapie, bowiem informacje oficjalne prowadzone przez Sanepid nie uwzględniają jeszcze wszystkich przypadków podawanych przez szpitale, stąd też taka grafika mogłaby nieco zniekształcać obraz rzeczywistości.

 

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Interpelacja w sprawie wsparcia dla organizatorów kongresów, konferencji, targów, wystaw i szkolen. Do przeczytania na stronie Sejmu RP - tutaj

Wiadomości z regionu