Jesteś tutaj: HomeMagazynCzy szczepionka na COVID-19 powstała z abortowanych płodów? Sprawdzamy

Czy szczepionka na COVID-19 powstała z abortowanych płodów? Sprawdzamy

Napisane przez  Ł.R. / Konkret24/ Aleteia.org Opublikowano w Magazyn wtorek, 29 grudzień 2020 13:43
Czy szczepionka na COVID-19 powstała z abortowanych płodów? Sprawdzamy Fot: gov.pl

W Polsce, jak wynika z badań opinii publicznych widoczne jest najmniejsze zaufanie do szczepień przeciwko COVID-19 w krajach Unii Europejskiej, jednocześnie mamy największy procent sprzeciwu wobec szczepień spowodowany światopoglądem. Ostatnio toczy się bioetyczna dyskusja, czy moralne jest szczepienie się szczepionkami opartymi o abortowane płody i czy dla katolika nie byłoby to grzechem?

 

Przed tygodniem niemiecki biskup Athanasius Schneider w jednym z wywiadów zapowiedział, że nawet jest gotów pójść do więzienia, aby nie zaszczepić się szczepionką wyprodukowaną z abortowanych płodów dzieci. Dyskusje etyczne mają to do siebie, że mogą być dość szerokie, zacznijmy zatem od ustalenia, czy mamy w tym temacie w ogóle do czynienia z dylematem.

 

Od niedzieli 27 grudnia w Unii Europejskiej prowadzone są szczepienia preparatem Pfizera i BioNTechu. Jak wyjaśnia w publikacji Konkret24 prof. Krzysztof Pyrcia są różnego rodzaju szczepionki, ale wspomniany wyżej preparat to szczepionka mRNA, zawierający jedynie fragment materiału genetycznego wirusa, mający nauczyć organizm człowieka wykształcania przeciwciał. Prof. Pyrcia zatem jednoznacznie zaprzecza, aby przy produkcji tego specyfiku wykorzystywano ludzkie linie komórkowe, w tym także abortowane płody. Również typ mRNA ma szczepionka opracowana przez Modernę, która najprawdopodobniej w pierwszych dniach 2021 roku zostanie dopuszczona do użytku w Unii Europejskiej.

 

Nieco inaczej wygląda sprawa ze szczepionką AstraZeneca, o której na portalu demagog.org.pl (zajmującego się zwalczaniem fake newsów) pisze się - Na niektórych etapach przy produkcji części szczepionek faktycznie wykorzystywane są szczepy komórkowe pobrane z kilku płodów abortowanych planowo (ze względów pozanaukowych) w XX wieku. Szczepy komórkowe to jednak nie to samo co „tkanki płodów”. Komórki namnaża się bowiem w laboratoriach, przez co nie ma potrzeby dokonywania kolejnych pobrań.


Również katolicki portal Aleteia.org w swojej publikacji jednoznacznie wskazuje, że szczepionka Pfizera i BioNTechu nie powinna budzić wątpliwości moralnych katolików.

 

Warte obejrzenia

   

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

W walce o środki dla Bydgoszczy w ramach Krajowego Planu Odbudowy na drogi i pomoc przedsiębiorcom oraz likwidację zanieczyszczeń po Zachemie...

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Czwartek, 18 marca 2021

Wiadomości z regionu