Jesteś tutaj: HomeMagazynRozpoczyna się trzecia fala, wzrasta też dynamika szczepień w kujawsko-pomorskim (raport)

Rozpoczyna się trzecia fala, wzrasta też dynamika szczepień w kujawsko-pomorskim (raport)

Napisane przez  Ł.R. Opublikowano w Magazyn sobota, 20 luty 2021 13:39
Rozpoczyna się trzecia fala, wzrasta też dynamika szczepień w kujawsko-pomorskim (raport) Fot: Markus Spiske

Od kilku dni przedstawiciele rządu mówią o tym, że mamy do czynienia z trzecią falą COVID-19, czyli zakończył się okres, w którym ,,wirus był w odwrocie”, czyli spadała liczba nosicieli, na tendencję wzrostową. Dzisiaj jest jednak wielką niewiadomą do jakiej skali urośnie trzecia fala, co jest też wielkim powodem do niepokoju.

Szczególnym powodem do niepokoju jest wzrost liczby przypadków w ramach brytyjskiej mutacji, która jest znacznie bardziej zaraźliwa, stąd też łatwiej się nią zarazić. Według polskich szacunków nosicielami wariantu brytyjskiego może być od 1/8 do 1/5 aktywnych nosicieli COVID-19 w Polsce.


Kilka istotnych faktów o sytuacji w województwie:

1. Przyśpieszają szczepienia
Do tej pory jedną dawką szczepionki w województwie kujawsko-pomorskim zaszczepiono już ponad 132 tys. osób, co stanowi 6,4% populacji. Liczba potwierdzonych zakażeń od początku epidemii to 114,6 tys. (realnie zakaziło się kilka razy więcej osób), stąd też liczba szczepień – na razie pierwszą dawką – przekroczyła tę liczbę.

 

Drugą dawką zaszczepiono już ponad 47 tys. mieszkańców województwa, co stanowi 2,3% populacji.

 

 

2. Nieznaczny wzrost zakażeń
W ostatnim tygodniu (13-19 lutego) stwierdzono nieco ponad 3,4 tys. nowych zakażeń w województwie kujawsko-pomorskim, co jest nieco wyższym wskaźnikiem niż tydzień wcześniej. Stwierdzono również 114 zgonów spowodowanych COVID-19, co oznacza znaczny spadek w stosunku do poprzednich tygodni.

 


 

3. Według wyliczeń wirus się rozwija od czwartku
Sytuacja w województwie kujawsko-pomorskim wydaje się obecnie jedną z lepszych w Polsce, współczynnik R, którego wartość powyżej 1 oznacza rozwijanie się epidemii, przekroczył tę granicę w czwartek, osiągając na dzisiaj według obliczeń Adama Gapińskiego 1,06. Współczynnik R dla kraju to prawie 1,2.

 


 

 

 

Warte obejrzenia

  

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Wczoraj Ziobro i kamraci głosują z opozycją...
A prezes dzisiaj"każdy kto rozbija dzisiaj prawicę działa przeciw Polsce, przeciw polskiej rodzinie"

 

Opublikowany przez Jana Szopińskiego Piątek, 26 lutego 2021
  • Szybko w kujawsko-pomorskim ubywa wolnych respiratorów

    Jeżeli chodzi o przyrost nowych zakażeń w województwie kujawsko-pomorskim, to tendencja jak w całym kraju jest wzrostowa, ale stabilna. Niepokój powinien budzić natomiast wzrost pacjentów w stanie ciężkim, którzy do oddychania potrzebują respiratorów.

    Etykiety: covid19
  • Narasta napięcie w związku z misją WHO w Chinach

    Misja pod egidą Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Wuhanie nie przyniosła dotąd jasnej odpowiedzi na nurtujące świat pytanie o pochodzenie koronawirusa. Amerykańskie media zarzucają Chinom ukrywanie danych. W atmosferze napięć politycznych zespół naukowców przełożył publikację wstępnego raportu.

    Etykiety: covid19

Wiadomości z regionu