Jesteś tutaj: HomeMagazynBruksela - stolica Europy

Bruksela - stolica Europy

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Magazyn sobota, 24 maj 2014 15:05

Popularnie wybory europejskie w Polsce nazywane są walką o Brukselę, czyli główną siedzibę instytucji Unii Europejskiej. Sam Parlament Europejski urzęduje jednak w dwóch miastach w Brukseli i Strasburgu. Przybliżamy państwu miasto, w którym pracować będą nasi europosłowie.

 

Początki Brukseli sięgają osady obronnej z 966 roku. W 1830 miasto to stało się stolicą niepodległej Belgii. Okres II wojny światowej przyniósł Brukseli dość spore zniszczenia z powodu bombardowań lotniczych. Po wojnie stała się ona stolicą jednoczącej się Europy. W 1958 roku umiejscowiono w Brukseli siedzibę EWG.

 

 

Brukselę zamieszkuje ponad 1 mln mieszkańców, czyli połowa całej populacji województwa kujawsko-pomorskiego. Miasto bogate jest w wiele zabytków oraz atrakcyjnych turystycznie obiektów. M.in. Królewskie Muzeum Armii, katedrę św. Michała i św. Gudulii, czy starówkę której centrum jest Grand Place.

 

 

W Brukseli zamieszkuje także wielu emigrantów z całego świata. Także widoczni bywają Polacy, w kościele w samym centrum miasta posługę pełnią polscy misjonarze. Jedna z kaplic została poświęcona Matce Boskiej Częstochowskiej.

 

 

Najczęściej używanym w tym mieście językiem jest francuski.

Warte obejrzenia

 

 

 

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Zwróciłem się z apelem do Marszałek Sejmu o wprowadzenie do planu prac komisji debaty nad utworzeniem Uniwersytetu Medycznego w Bydgoszcczy. Głównym problemem walki z epidemią, jak się okazuje, nie są dzisiaj pieniądze, nie są maseczki, nawet nie są respiratory, ale jest nim czynnik ludzki, czyli specjaliści

- tutaj

Wiadomości z regionu