Jesteś tutaj: HomeMagazynBruksela - stolica Europy

Bruksela - stolica Europy

Napisane przez  Redakcja Opublikowano w Magazyn sobota, 24 maj 2014 15:05

Popularnie wybory europejskie w Polsce nazywane są walką o Brukselę, czyli główną siedzibę instytucji Unii Europejskiej. Sam Parlament Europejski urzęduje jednak w dwóch miastach w Brukseli i Strasburgu. Przybliżamy państwu miasto, w którym pracować będą nasi europosłowie.

 

Początki Brukseli sięgają osady obronnej z 966 roku. W 1830 miasto to stało się stolicą niepodległej Belgii. Okres II wojny światowej przyniósł Brukseli dość spore zniszczenia z powodu bombardowań lotniczych. Po wojnie stała się ona stolicą jednoczącej się Europy. W 1958 roku umiejscowiono w Brukseli siedzibę EWG.

 

 

Brukselę zamieszkuje ponad 1 mln mieszkańców, czyli połowa całej populacji województwa kujawsko-pomorskiego. Miasto bogate jest w wiele zabytków oraz atrakcyjnych turystycznie obiektów. M.in. Królewskie Muzeum Armii, katedrę św. Michała i św. Gudulii, czy starówkę której centrum jest Grand Place.

 

 

W Brukseli zamieszkuje także wielu emigrantów z całego świata. Także widoczni bywają Polacy, w kościele w samym centrum miasta posługę pełnią polscy misjonarze. Jedna z kaplic została poświęcona Matce Boskiej Częstochowskiej.

 

 

Najczęściej używanym w tym mieście językiem jest francuski.

Komentarze

Warte obejrzenia

« Luty 2020 »
Pon Wto Śro Czw Pią Sob Nie
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29  

Jan Szopiński- poseł na Sejm RP

Minął kolejny miesiąc pracy sejmowej. Działamy dla okręgu w sprawach strategicznych i dla jego mieszkańców, starając się pomóc w ich życiowych problemach. W tym miesiącu ruszyło biuro poselskie, do którego serdecznie zapraszam wszystkie osoby, które czują że powinny podzielić się swoimi przemyśleniami. W miesiącu lutym planuję uruchomić internetową platformę informacyjną, gdzie znajdą państwo wiele przydatnych informacji. W lutym kolejne dwa posiedzenia sejmu poświęcone między innymi ochronie zdrowia i kwestiami związanymi z emeryturami.

 

( Biuro Poselskie 85-075 Bydgoszcz ul.I Paderewskiego 28 /2)

Wiadomości z regionu

Śledź nas